WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Co jest prawdą, a co fałszem w historii dwóch powstań?

Co jest prawdą, a co fałszem w historii dwóch powstań?

24.10.2016, godz. 10:57
Powstanie Warszawskie
foto: SE.pl

Co łączy, a co dzieli Powstanie w Getcie Warszawskim i Powstanie Warszawskie? Jak należy mówić o tych wydarzeniach? Na ile są one powiązane, a na ile – w imię ideologicznych pobudek – próbuje się je sobie przeciwstawić? W środę 26 października o godz. 18.30 odbędzie się dyskusja pt. „Pamięć Powstań – prawda, fałsz i polityka".

W rozmowie udział wezmą: dr hab. Marcin Napiórkowski - semiotyk kultury, Instytut Kultury Polskiej UW, dr Hanna Węgrzynek - historyczka, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dr Łukasz Michalski - historyk i publicysta, doradca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie poprowadzi dr Mikołaj Mirowski – historyk i publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

W Polsce Ludowej manipulowano historią obu powstań, interpretując ją tak, by pasowała do bieżącej sytuacji politycznej. Pod koniec lat 40. XX w. hasło „AK ¬– zapluty karzeł reakcji" sąsiadowało z napisami „chwała bojownikom getta". Eksponowanie bohaterstwa żydowskich powstańców, przy jednoczesnym szkalowaniu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, nie tylko nie likwidowało uprzedzeń, ale je umacniało. Z kolei podczas antysemickiej nagonki w marcu '68 komunistyczna władza pozornie podkreślała więź z żydowskimi ofiarami wojny, powołując się na testament bojowników getta, faktycznie jednak atakowała ocalonych i ich potomków za brak wdzięczności wobec tych, którzy podjęli ryzyko ich ratowania. Działania te wpisywały się w swoistą rywalizację martyrologii, do dziś niszczącą relacje polsko-żydowskie. Przezwyciężenie tej spreparowanej przez lata wrogości wymaga wiele czasu.

Czy wspólne doświadczenie Zagłady może łączyć Żydów i Polaków? Na ile hitlerowski oprawca splótł w ten sposób losy i tragedię obu wspólnot? Czy na doświadczeniu dwóch Powstań możemy zbudować przyjaźń i braterstwo – wspólną pamięć, a więc wzajemne poznanie?

Dyskusja na ten temat odbędzie się w środę 26 października w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79). Wstęp wolny.

Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu „Warszawa dwóch Powstań" organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego. Cykl ma na celu przybliżyć wspólnotę dziedzictwa polsko-żydowskiego i jego historię.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: