WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa CZY SĄ JUŻ GRZYBY, październik 2012: MIEJSCA NA GRZYBY, okolice Warszawy: Ruszaj z nami na grzyby

CZY SĄ JUŻ GRZYBY, październik 2012: MIEJSCA NA GRZYBY, okolice Warszawy: Ruszaj z nami na grzyby

05.10.2012, godz. 09:53
Ruszaj na grzyby
foto:

Jesienne wypady za miasto czas zacząć. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już 30 kilometrów od Warszawy w lasach roi się od dorodnych okazów. A podwarszawskie lasy to wcale nie małe zagajniki, ale piękne, zielone puszcze. Wystarczy wybrać się do Puszczy Białej w okolicach Łochowa czy do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego pod Otwock.

- W taką pogodę jak teraz z chęcią chodzi się do lasu - opowiada Natalia Kolankiewicz (20 l.) spod Wyszkowa. - Codziennie robię sobie spacer i coś znajduję. Teraz najlepiej zbiera się prawdziwki, kozaki i podgrzybki. Wszystko, co uzbieram albo sprzedaję, albo niosę do domu i gotuję przepyszną zupę - opowiada pani Natalia. - Na grzyby najlepiej iść z samego rana, gdy nie ma tak dużej konkurencji. Najwięcej dorodnych okazów można znaleźć przy leśnej drodze - doradza nasza ekspertka.

Na wielkie grzybobranie nie trzeba aż tak daleko jechać. Można wybrać się do lasów wokół Wyszkowa, do Boru Kazuńskiego pod Nowym Dworem Mazowieckim, do Celestynowa czy w okolice Otwocka. Bogate w grzyby są również lasy przy Pustelniku koło Mińska Mazowieckiego oraz w okolicy Nieporętu i Wólki Radzymińskiej.

Jak co roku z myślą o grzybiarzach Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przy ul. Żelaznej 79 przygotowała wystawę grzybów. - Od 18 września do końca miesiąca będzie działać u nas w budynku specjalna wystawa pod tytułem "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia" - mówi "Super Expressowi" dr Agata Wolska z sanepidu. - Wystawa będzie działać w dni powszednie od 9 do 14.30 oraz w weekend od 10 do 17. Głównym celem tej wystawy jest uświadomienie ludziom, jakie grzyby można zbierać, a jakich unikać. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie internetowej www.wsse.waw.pl - dodaje doktor Agata Wolska.

Uwaga! Tych gatunków nie zbieraj!

W głównym budynku sanepidu przy ul. Żelaznej 79 znowu powstanie las pełen grzybów. Rosnąć w nim będą nie tylko pyszne gąski, pieczarki czy podgrzybki. Wśród eksponatów pojawią się śmiertelnie groźne okazy. Już od wtorku, 18.09, aż do piątku, 28.09 będzie można dowiedzieć się, które grzyby omijać i jak prawidłowo zachowywać się w lesie, aby nie zaburzyć prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Ekspozycja będzie czynna w dni powszednie w godz. 9-14.30, w pozostałe - w godz. 10-17. Wstęp jest bezpłatny.

Muchomor jadowity (śmiertelnie trujący)

Młode osobniki są bardzo często mylone z młodymi pieczarkami. Podobnie jak muchomor sromotnikowy, zawiera niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i życia amatoksyny i fallotoksyny.

Krowiak podwinięty, czyli olszówka (trujący)

Przez bardzo długi czas był uznawany za jadalny. Zmieniło się to pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy odkryto przypadki zatrucia lub nawet śmierć po zjedzeniu olszówki.

Muchomor plamisty (silnie trujący)

Powoduje zaburzenia układu pokarmowego, połączone z wymiotami i biegunką. Po spożyciu grzyba jego zatruta ofiara czuje się jak pijana, ma halucynacje, na przemian napady radości i szału.

Zasłonak rudy (śmiertelnie trujący)

Ten groźny grzyb zawiera alkaloid orellaninę, która nie rozpuszcza się w wodzie. Oznacza to, że nawet jego długotrwałe gotowanie nie zmniejszy toksyczności.

Muchomor zielonawy, czyli sromotnikowy (śmiertelnie trujący)

To najsilniej trujący grzyb w Polsce. Zawiera dwa rodzaje groźnych toksyn: fallotoksyny oraz amatoksyny. Efektem ich spożycia jest żółtaczka, a w ciężkich przypadkach niewydolność wątroby.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: