WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Debata o smrodzie na Woli

Debata o smrodzie na Woli

20.09.2016, godz. 13:01
Warszawa centrum Pałac Kultury
foto: Andrzej Lange/Super Express

Czy mieszkańcy Woli mieszkają na ekologicznej bombie? Czy możliwe jest oczyszczenie rejonu ul. Skierniewickiej i innych części dzielnicy? Jakie działania podjęli urzędnicy z Woli i stołecznego ratusza oraz Sanepidu i inspekcji ochrony środowiska, by przy kolejnych inwestycjach nie dochodziło do uwalniania szkodliwego smrodu? - takie pytania padną w debacie w środę 21 września o godz. 19.30 w klubie #CH25 (Chłodna 25).

Kilka miesięcy temu pobliska budowa spowodowała uwolnienie śmierdzącej i trującej substancji z głębi gruntu do studzienek kanalizacyjnych. W powietrzu wykryto m.in benzen, toulen i szkodliwe ksyleny. Smród był nie do zniesienia. Normy zawartości substancji rakotwórczych w powietrzu zostały przekroczone niemal 20 razy. Mieszkańcy skarżyli się do wszelkich możliwych instytucji. I co? Co się zdarzyło od tamtego czasu, gdy okazało się, że to „historyczne skażenie gruntu" pod dawną fabryką Foton?

Od prawie dwóch lat, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie ma na przykład odpowiedniego rozporządzenia, które obligowałoby samorząd do do stworzenia rejestru historycznych zanieczyszczeń gruntu - miejsc, które inwestor musiałby przebadać pod względem czystości środowiska przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych.

W dyskusji wezmą udział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski odpowiedzialny m.in. za ochronę środowiska, wiceburmistrz Woli Marek Sitarski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska reprezentować będzie Krzysztof Gołębiewski a mieszkańców zagrożonego rejonu Woli - radna dzielnicy i szefowa stowarzyszenia „Wola Zmian" Aneta Skubida.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: