WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa „Dogville” na deskach teatru Syrena

„Dogville” na deskach teatru Syrena

26.08.2016, godz. 00:00
Teatr
foto: EAST NEWS

Sezon 2016/2017 teatr Syrena rozpoczyna premierą jednego z najbardziej intrygujących tytułów ostatnich lat – „Dogville" Larsa von Triera.

To mroczna historia osadzona w miasteczku, którego mieszkańcy - poczciwi, pobożni i pracowici ludzie - decydują się dać schronienie obcej, młodej kobiecie. Grace ucieka przed bandą gangsterów, a za wsparcie społeczności Dogville godzi się rewanżować drobnymi pracami. Z czasem mieszkańcy miasteczka rozsmakowują się w poczuciu władzy nad dziewczyną, dręcząc ją i wykorzystując w coraz bardziej haniebny sposób. Już nie ma odwrotu, w poczciwym Dogville wydarzy się coś potwornego...

„Dogville" w teatrze Syrena reżyserują Marek Kalita i Aleksandra Popławska. W obsadzie zobaczymy m.in.: Agnieszkę Krukównę, Helenę Norowicz, Aleksandrę Popławską, Annę Smołowik, Jerzego Nasierowskiego i Bartosza Porczyka.

Zespół twórców to wybitni realizatorzy, m.in: Joanna Kuś (scenografia), Katarzyna Łuszczyk (światło), Marta Ostrowicz (kostiumy) i Maciej Zakrzewski (muzyka).
Autorem scenicznej adaptacji scenariusza jest Christian Lollike. - Starałem się przede wszystkim oddzielić tekst od filmu, by pozwolić reżyserom teatralnym na opowiedzenie swojej własnej, oryginalnej wersji „Dogville" - opowiada Lollike. – Oczywiście sztuka bazuje na filmie, ale Lars von Trier był na tyle uprzejmy, że zgodził się na wykorzystanie przeze mnie wcześniejszych wersji scenariusza. To pozwoliło mi dodać fragmenty tekstu, które zostały wycięte z filmu lub pokazane w inny sposób."

Premiera odbędzie się 24 września.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: