Polska se.pl warszawa wiadomości polska warszawa Dotykowe mapy dla niewidomych i niedowidzących na Lotnisku Chopina

Dotykowe mapy dla niewidomych i niedowidzących na Lotnisku Chopina

06.10.2016, godz. 10:56
LOTNISKO CHOPINA.
foto: SHUTTERSTOCK

Dotykowe mapy przestrzeni lotniska stan ęły na Lotnisku Chopina. Dzięki nim każdy niewidomy i niedowidzący pasażer może łatwiej poruszać się po terminalu lotniska.

Niewidomi pasażerowie mogą korzystać z czterech takich map ustawionych przed terminalem. Można je znaleźć przy wejściu do hali odlotów i na przystanku autobusowym na poziomie odlotów, a także przed halą przylotów oraz na stacji kolejowej.

Wszystkie opisy umieszczone na planie wydrukowane są w alfabecie Braille'a. Również dobór kolorów nie jest przypadkowy. Zostały one tak dopasowane, aby osoby słabowidzące, starsze czy cierpiące na daltonizm bez problemu odczytały, co znajduje się na mapach.

Nowe terminale wyposażone są również w opcję przewodnika głosowego. Użytkownik – po naciśnięciu specjalnego przycisku – może odsłuchać nagrane wskazówki z wyjaśnieniem, jak dojść do najważniejszych miejsc w na lotnisku i jak szukać pomocy obsługi.

Odlewy planów tyflograficznych zostały wykonane z połączenia przezroczystych żywic umieszczonych na kolorowym poddruku. Ta technologia została zastosowana w Polsce po raz pierwszy. Dzięki swoim właściwościom odlew jest przyjemny w dotyku, a zarazem wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to istotne, ponieważ są to plany tyflograficzne, czyli znajdują się na nich wypukłe linie oznaczające ściany, ścieżki i symbole obiektów.

Wszystkie plany zostały wyposażone w tzw. beacon - nowoczesny nadajnik bluetooth. Dzięki temu osoba posiadająca aplikację Your Way będzie mogła odnaleźć plany za pomocą swojego smartfona. Your Way to aplikacja umożliwiająca zdalne odtworzenie komunikatów wszystkich planów tyflograficznych w zasięgu. Osoby, które nie posiadają jeszcze aplikacji mogą pobrać ją ze strony producenta (www.altix.pl) albo zeskanować QR kod z jednego z planów tyflograficznych.

Projekt został zrealizowany dzięki współpracy Portów Lotniczych z ekspertami z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: