WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Drastyczny film o pracy kontrolera ZDM

25.11.2016, godz. 11:37
Nowe parkomaty na karty
foto: Eastnews

Są bici, potrącani przez samochody, na co dzień spotykają się z wyzwiskami i obelgami – ratusz chce zmienić postrzeganie kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

„Kontroluj się" – to hasło najnowszej kampanii społecznej Miasta Stołecznego Warszawy i Zarządu Dróg Miejskich. Ma ona zwrócić uwagę na to, jak trudna jest praca kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) i z jaką agresją ze strony kierowców kontrolerzy muszą mierzyć się na co dzień. W ramach kampanii powstał film oparty na prawdziwych relacjach kontrolerów. Choć pracowników ZDM zastąpili aktorzy, sytuacje, o których opowiadają, wydarzyły się naprawdę. Drastyczną opowieść można zobaczyć na stronie www.kontrolujsie.warszawa.pl. Pod filmem można wesprzeć akcję.

Dziś kontrole w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego prowadzi 47 kontrolerów, w tym 13 kobiet. Pomimo, że wykonują zawód „podwyższonego ryzyka", nie przysługuje im żadna dodatkowa ochrona prawna. „Chcemy zaapelować o przyznanie kontrolerom SPPN statusu funkcjonariusza publicznego. Wówczas agresja wobec nich mogłaby być surowiej i skuteczniej karana" - tłumaczą urzędnicy.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego obejmuje dziś ok. 30 tys. miejsc parkingowych w centrum miasta. Celem strefy jest zwiększenie rotacji miejsc parkingowych, tak aby łatwiej było zaparkować osobom które muszą skorzystać z parkingu w centrum. Stawki opłat wynoszą (zgodnie z limitem ustalonym ustawowo) od 3 do 4,2 zł za godzinę. W przypadku braku opłaty nakłada się karę w wysokości 50 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: