WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Dwa muzea na 100-lecie niepodległości

Dwa muzea na 100-lecie niepodległości

09.11.2016, godz. 09:00
Dwa muzea na 100-lecie niepodległości
foto: Materiały prasowe

Na terenie Cytadeli powstanie siedziba Muzeum Historii Polski. Będzie kosztować blisko pół miliarda złotych - ogłosił minister kultury Piotr Gliński. Dziś za to w Sulejówku nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego. Oba budynki mają być gotowe już za dwa lata - na 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Czy to się uda, nie wiadomo, bo pierwsza inwestycja jest na razie w fazie kończenia projektu. Żeby dotychczasowy teren wojskowy na Żoliborzu stał się w przyszłości Parkiem Muzealnym, czyli kompleksem trzech instytucji, trzeba było przeprojektować dotychczasowy pomysł na Muzeum Wojska Polskiego tak, by zmieściło się tam jeszcze MHP. Trzecie - Muzeum Katyńskie - jest już gotowe.

Muzeum Historii będzie mieć ok. 30 tys. mkw. powierzchni. Ekspozycja stała zajmie 7 tys. mkw. na piętrze, 1,5 tys. mkw. - sala na wystawy czasowe, oprócz nich będzie audytorium na 600 osób i sala kinowa na ok. 150 osób. Zmienia się też zewnętrzny wygląd Muzeum Wojska Polskiego. Poprzednia koncepcja z 2009 roku kojarzyła się z budynkiem z rdzy pokrytym siatką maskującą. Teraz ma to być prosta bryła w stylu neomodernistycznym. - To bardzo trudny i skomplikowany projekt. Chcemy wprowadzić państwa do budynku już w 2018 r. - zapowiedział dyrektor MHP Robert Kostro.

Kolejna instytucja historyczna - Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - jest już na bardziej zaawansowanym etapie. Dziś zostanie wmurowany kamień węgielny. Placówka powstanie obok dworku Milusin, w którym w latach 20. mieszkał Marszałek. W znacznej części kompleks będzie ukryty pod ziemią - powstaną tam centrum edukacyjne, Instytut Piłsudskiego, archiwa i biblioteka. Współautorem projektu jest dyrektor muzeum, wnuk marszałka Krzysztof Jaraczewski.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: