WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Elektryczne autobusy będą z Ursusa?

Elektryczne autobusy będą z Ursusa?

22.09.2016, godz. 10:10
Dziś autobusem za darmo
foto: materiał prasowy

Najkorzystniejszą ofertę na zakup 10 autobusów elektrycznych dla Miejskich Zakładów Autobusowych złożyło konsorcjum stworzone przez spółkę Ursus S.A. Pojazdy mają kosztować prawie 25 milionów złotych.

Najnowsze pojazdy MZA będą posiadały po raz pierwszy podwójny system ładowania. Poza tradycyjnym zasilaniem z gniazdka typu plug-in zostaną wyposażone w pantografy, które pozwolą na uzupełnienie energii z ładowarki napowietrznej na pętlach. Takich urządzeń będzie na terenie Warszawy docelowo 19. Być może jeszcze w tym roku pierwsze pojawi się przy ulicy Spartańskiej na krańcu linii 222.

Komisja przetargowa odrzuciła tańszą ofertę konsorcjum 2G Bus & Coach sp. z o.o. z Bydgoszczy, które nie miało doświadczenia w dostawach autobusów elektrycznych bądź trolejbusów. Od decyzji komisji przetargowej przysługuje jeszcze odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Autobusy mają być dostarczone w ciągu 245 dni od podpisania umowy.

W ciągu czterech najbliższych lat Miejskie Zakłady Autobusowe zamierzają zrealizować duży program elektrobusowy (dzięki wsparciu funduszy unijnych). W 2020 roku w taborze powinno być co najmniej 126 pojazdów elektrycznych, w tym ponad sto przegubowych. Mają one obsługiwać przede wszystkim linie przechodzące przez Trakt Królewski, aby wyeliminować na reprezentacyjnej trasie spaliny, a także zmniejszyć hałas. Realizacja programu wymaga inwestycji w przebudowę infrastruktury zajezdniowej. Do obsługi tego pojazdów zostaną przystosowane oddziały „Woronicza" oraz „Redutowa".

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: