WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Filharmonia Narodowa zainauguruje nowy sezon

Filharmonia Narodowa zainauguruje nowy sezon

30.09.2016, godz. 13:09
Filharmonia Narodowa
foto: EAST NEWS

Na otwarcie sezonu artystycznego 2016/2017 Maestro Jacek Kaspszyk poprowadzi Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w wykonaniu dwóch dzieł: wyboru spośród pieśni ze zbioru Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit oraz VIII Symfonii Kwiaty polskie.

Pieśni orkiestrowe Gustava Mahlera stanowią kanoniczną pozycję repertuaru tego gatunku. Nim powstały, autor miał w dorobku szereg pieśni na głos i fortepian, komponowanych w latach 80. XIX w. i określonych w późniejszej edycji jako Lieder und Gesänge aus der Jugendzeit. Te wartościowe pozycje, zawierające bardzo charakterystyczne prefiguracje dojrzałego stylu Mahlera wciąż ustępują popularnością późniejszym mistrzowskim cyklom – dla ich spopularyzowania podejmowano próby orkiestracji, z których najbardziej znaną była ta autorstwa Luciana Beria. Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmi inna ciekawa aranżacja, której autorami są brytyjscy bracia-kompozytorzy David i Colin Matthews. Colin zajmował się naukowo muzyką austriackiego kompozytora, poświęcając mu dysertację doktorską, obaj bracia (nb. jako kompozytorzy podążający bardzo odmiennymi drogami i rzadko współpracujący) współuczestniczyli też w pracach Derycka Cooke'a nad sporządzeniem wersji wykonawczej zachowanej tylko w szkicach X Symfonii Mahlera.

Twórczość Mieczysława Weinberga odkrywana w ostatnich latach na nowo przed polskim audytorium przyjmowana jest z rosnącym zainteresowaniem. Urodzony (1919) w Warszawie, w żydowskiej rodzinie, w 1941 r. ratując się przed nazistowską nawałnicą znalazł się w Moskwie i tam trafił w krąg Szostakowicza, którego uważał za swego mistrza („Chociaż nigdy nie brałem u niego lekcji, uważam się za jego ucznia, za jego ciało i krew" – wspominał). Znany i ceniony w ZSRR, w kraju swej młodości długo nie był zauważany – choć nigdy o nim nie zapomniał. Świadectwem zachowania i umiłowania pięknej polszczyzny są m.in. jego pieśni do słów Juliana Tuwima oraz VIII Symfonia (1964) do słów z Kwiatów polskich. To imponujące, dziesięcioczęściowe dzieło (jedna z aż 26 symfonii swego autora!) należy do najciekawszych i najbardziej osobistych kart twórczości Weinberga odnajdującego w poezji Tuwima odbicie własnych doświadczeń i nostalgiczne wspomnienie młodości.

Inauguracja odbędzie się 1 października o godz. 18 w Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5. Bilety kosztują 50, 60, 80, 90 i 100 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: