WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Gry, zabawy i inne atrakcje w Święto Niepodległości

Gry, zabawy i inne atrakcje w Święto Niepodległości

07.11.2016, godz. 13:01
Święto Niepodległości, 11 listopada
Święto Niepodległości, 11 listopada foto: Super Express

Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku Niepodległość będą trzy gry miejskie (dla dzieci i dla dorosłych), których tematem przewodnim jest Henryk Sienkiewicz oraz rocznica odzyskania niepodległości. Odbędzie się ona w czwartek 11 listopada.

Gra „Niepodległa!" przeznaczona jest dla uczestników w wieku powyżej 12 lat. Bohater, zafascynowany powieściami Sienkiewicza, przeżywa w Warszawie 1918 roku liczne przygody. Punkt startowy gry znajdzie się na Skwerze Hoovera, a akcja rozgrywać się będzie w Śródmieściu. Start odbywał się będzie co pół godziny w godz. 10–14. Obowiązują zapisy: od 7 listopada (poniedziałek) poprzez formularz na stronie www.muzhp.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Kolejna propozycja, gra spacerowa „Tu byłem. Sienkiewicz", ma na celu pokazanie warszawskich adresów autora Potopu. Jest to gra familijna przeznaczona dla osób w każdym wieku. Na Skwerze Hoovera w godz. 10-15 dostępne będą jednodniówki będące przewodnikiem po grze.
Natomiast gra „Gdzie jest Kmicic?" przeznaczona jest dla najmłodszych (wiek 6-11 lat). Odwołuje się do powieści Henryka Sienkiewicza. Dzieci i ich rodziców organizatorzy zapraszają do Ogrodu Saskiego w godz. 10.00-13.30.

Spacer historyczny po Żoliborzu „Śladami 11 listopada" rozpocznie się na pl. Wilsona o godz. 11. Obowiązują zapisy pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl.

Na 11 listopada Muzeum Historii Polski przygotowało także wystawę „Małe Wielkie Historie", będącą podsumowaniem akcji zbierania pamiątek do wystawy stałej muzeum. W warszawskiej galerii Kordegarda zobaczymy najciekawsze eksponaty podarowane Muzeum. Wśród prezentowanych przedmiotów znajdą się między innymi ikonografia z lat 80. XX w., wydawnictwa „drugiego obiegu", sztandar „Solidarności" ze Studia Małych Form Filmowych, powielacze – wykorzystywane przez opozycję demokratyczną w latach 80. oraz materiały ikonograficzne, militaria, rękopisy i dokumenty z lat 1914-21.

Wystawa będzie otwarta w godz. 11-16 do 16 listopada. Zostanie tam pokazany, po raz pierwszy w Polsce, amatorski dokument nakręcony przez pracownika ambasady Królestwa Szwecji w Warszawie we wrześniu i listopadzie 1939 roku. Jest to jeden z nielicznych zachowanych filmów dokumentalnych z Warszawy tego okresu.

Jak co roku, na wszystkie wydarzenia 11. Przystanku Niepodległość wstęp będzie wolny.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: