WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Historia Pragi na kamienicy

Historia Pragi na kamienicy

26.08.2016, godz. 00:00
Warszawa Praga-Północ
foto: SE/EAST NEWS

Powojenna Praga i jej osobliwa historia zostanie przedstawiona na ścianie kamienicy na rogu ul. Ząbkowskiej i Targowej. Zobaczymy cztery filmy kręcone na Pradze w latach 1957-77.

Pokaz zacznie się 28 sierpnia (niedziela) o godz. 20.30. Wyświetlone zostaną czarno-białe produkcje Wytwórni Filmów Dokumentalnych:

- Praskie pożegnania. Wielki kram (1977)
Wielki kram – bazar Różyckiego w Warszawie – to było miejsce gdzie można było kupić niemal wszystko. Tak jak pozostałe z praskich galerii, ta również jest pełna nostalgicznych obrazków i miejsc, które znikają z krajobrazu miejskiego.

- Praskie pożegnania. Galeria (1977)
Refleksyjna opowieść o starej Pradze, z jej niepowtarzalnym kolorytem. Ostatni etap osobliwej historii dzielnicy pokazuje przedstawicieli zawodów znikających, rzemiosł których już mało kto potrzebuje.

- Praskie pożegnania. Album (1976)
Obrazki w filmie przedstawiają Pragę – część miasta, które nie zostały zbombardowane w czasie powstania. Niestety część starych, często zabytkowych budynków, zgodnie z rozporządzeniem panującej władzy jest celowo niszczona i zastępowana przez szpetne bloki.

- Ludzie z pustego obszaru (1957)
Film opowiada o grupie młodzieży z warszawskiej Pragi. Lata 50, warszawska Praga. Reżyserzy budują portret młodych ludzi. Młodzież jest znudzona, nie ma pomysłu na życie, bądź wcale nie chce go mieć. Grupa znajomych włóczy się po ulicach i różnych, charakterystycznych miejscach stolicy.

– Przeglądałem zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego w poszukiwaniu multimediów, które mogłyby zainteresować mieszkańców nie tylko Pragi, ale całej Warszawy – mówi radny Pragi-Północ Kamil Ciepieńko, pomysłodawca wydarzenia. – Udało się zebrać arcyciekawy repertuar pełen nostalgii i refleksji o prawobrzeżnej Warszawie, o ludziach i miejscach.

Urząd dzielnicy, który jest organizatorem tego wydarzenia, zapewni oglądającym leżaki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: