WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Inwazja kleszczy w stolicy

Inwazja kleszczy w stolicy

09.03.2017, godz. 08:00
INWAZJA KLESZCZY W STOLICY
INWAZJA KLESZCZY W STOLICY foto:

Choć to dopiero pierwsze podrygi wiosny, w Warszawie już panuje plaga kleszczy! Najbardziej atakują psy! Czają się w parkach, krzakach i małych zaroślach. Już trzeba mieć się na baczności! - Już kilka razy znalazłem u Dinera to paskudztwo - mówi Tomasz Kępka (47 l.), właściciel owczarka z Białołęki.

Las przy oczyszczalni Czajka, Wał Wiślany, Las Bielański, Las Kabacki, a nawet Łazienki Królewskie! Kleszcze już wybudziły się ze snu zimowego i zaczęły atakować czworonogi. Te paskudne małe robaki trudno zauważyć, kiedy przyczepią się do sierści. Dopiero gdy napęcznieją opite krwią, są dobrze widoczne.

"Wystarczą średnie zarośla, dosłownie kilka patyków" - przestrzegają właściciele zwierząt na Facebooku. "Trzeba uważać, okolice Wału Wiślanego to prawdziwa wylęgarnia" - wtórują pozostali.

Lekarze z Centrum Zdrowia Małych Zwierząt przy ul. Śreniawitów 9 na Tarchominie potwierdzają, że sezon kleszczy już się rozpoczął. Na dowód strasznego ataku pasożytów "Super Expressowi" pokazali jeża dosłownie oblepionego kleszczami. - Zwierzę trafiło do nas zeszłej nocy i właśnie zabieramy się do wyjmowania mnóstwa kleszczy - mówił lekarz Michał Jankowski. - Może być ich nawet 40. Nie sposób w tych igłach dokładnie policzyć - dodał.

Kleszcze mogą przenosić wiele groźnych chorób, a najpowszechniejszą z nich jest borelioza. Aby uchronić czworonogi, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. - Do wyboru mamy preparaty nakrapiane, obroże i tabletki - mówi lekarz Aleksandra Krygowska-Jankowska (44 l.).

- Gdy jednak kleszcz się przyczepi, należy usunąć go w całości lub niezwłocznie przyprowadzić zwierzę do weterynarza - dodaje. Borelioza atakuje u psów stawy, więc objawia się problemami z poruszaniem. To bardzo trudna do wyleczenia choroba i kosztowna, z którą walczy się miesiącami.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: