Inwazja kleszczy w Warszawie. Zobacz, gdzie występują najczęściej

2016-04-18 17:16

Niewiele na świecie pajęczaków przywodzi o takie dreszcze na ciele, jak kleszcze.Od poczaku roku na pokleszczowe zapalenie opon wywołane jadem tego owada zachorowało już 77 osób w stolicy. Sanepid przestrzega przed plagą kleszczy zwłaszcza w lasach na Urysnowie, Bemowie czy Bielanach.  

Ciepła zima sprawiła, że pajęczaki, które mogą przyprawić człowieka o ciężkie choroby mózgu, aktywne stały się już na początku kwietnia.I myli się ten, kto kleszczy wypatruje tylko na wsi. Warszawa aż roi się od pajęczaków. - Duże skupiska kleszczy znajdują się przede wszystkim w Lesie Bielańskim, na Bemowie i Kawęczynie, Kampinosie i Lesie Kabackim. Ale pajęczaki chowają się także w parkach, szczególnie tych zaniedbanych – wylicza mgr Marta Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, która stworzyła mapę zagrożeń ukąszenia przez kleszcze. Wbrew pozorom na kleszcze nie natkniemy się nad Wisłą. - Brzegi są czyste – informuje Supergan-Marwicz.

W ubiegłym roku w województwie mazowieckim na boreliozę zachorowało 1432 osoby, na kleszczowe zapalenie mózgu 15. Tylko przez pierwsze trzy miesiące 2016 rokuna Mazowszu odnotowano 234 przypadki chorych, z czego 77 w samej stolicy. Co czwarte ukąszenie przez kleszcza może skończyć się zachorowaniem na boreliozę. - A nieleczona borelioza może skończyć się niepełnosprawnością – mówi Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nawet 3-4 proc. kleszczy zaraża człowieka kleszczowym zapaleniem mózgu., które czasem kończy się śmiercią nosiciela. - Przed atakiem kleszcza na spacerze ochronią nas długie spodnie i pełne buty. Warto ubrać się na biało. Wtedy z łatwością wypatrzymy czarnego pajączka na ubraniu – radzi Marta Supergan-Marwicz.

A co zrobić, gdy owad już wpije nams ię w ciało? Możemy go usunąć sami w domu pensetą. Ważne, aby miejsce, w którym znajdował się kleszcz zdezynfekować środkiem na bazie spirytusu. - Do wyrywania kleszczy nie polecam kleszczołapek. Wykręcanie kleszcza drażni go, a wtedy kleszcz dostaje ślinotoku i wprowadza do naszego organizmu bakterie i wirusy. Tym samym zaraża nas boreliozą – ostrzega badaczka. - Jeśli w miejscu wyrwania kleszcza pojawi się rumień należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem – dodaje Jan Bondar z GIS.

 



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki