WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Kapliczka ze Skaryszaka w konserwacji

Kapliczka ze Skaryszaka w konserwacji

22.11.2016, godz. 10:51
Warszawa - Zarząd Oczyszczania Miasta
Warszawa - Zarząd Oczyszczania Miasta foto: SE/EAST NEWS

Zarząd Oczyszczania Miasta postanowił wyremontować historyczną kapliczkę w parku Skaryszewskim. Zajmują się nią konserwatorzy zabytków.

Zabytkowa kapliczka, stojąca w parku Skaryszewskim niedaleko kaskady, poddawana jest zabiegom konserwatorskim. Na początku zabytek zostanie dokładnie oczyszczony. Następnie uzupełniane będą ubytki w powierzchni, którą zabezpiecza się preparatem grzybobójczym. Potem budowlę trzeba będzie odmalować - najpierw farbą uzupełniającą mikropęknięcia, a finalnie na biało. Do wymiany jest wieńczący kapliczkę metalowy krzyżyk, który kształtem będzie teraz odpowiadał wersji pierwotnej. Ten element także zabezpieczany jest przed korozją.

Kapliczka została zaprojektowana przez Janusza Alchimowicza w 1937 r. Jej oryginalna forma została doceniona – uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie Instytutu Propagandy Sztuki, poprzedzającym międzynarodową wystawę „Sztuka i Technika" w Paryżu. Po powrocie do Polski została umieszczona w parku Skaryszewskim, niedaleko kaskady, gdzie znajduje się do dziś. W trakcie II wojny światowej pełniła funkcję skrzynki kontaktowej praskiego ruchu oporu – podczas porządkowania kapliczki łączniki ukrywały w niej korespondencję.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: