WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Karta Warszawiaka już do wzięcia! Zapłacisz mniej za bilety!

Karta Warszawiaka już do wzięcia! Zapłacisz mniej za bilety!

03.12.2013, godz. 22:34
Karta Warszawiaka już do wzięcia
foto:

Można już składać wnioski o Kartę Warszawiaka i Kartę Młodego Warszawiaka. Warto! Bo od przyszłego roku dzięki nim mieszkańcy, którzy płacą podatki w stolicy, będą mieli tańsze bilety i wejścia do kin czy na baseny.

Zarząd Transportu Miejskiego wydał już pierwsze Karty Warszawiaka. Dostali je "od ręki" mieszkańcy, którzy złożyli wnioski w punkcie obsługi pasażera ZTM na Młocinach. To jedno z 35 miejsc w stolicy, gdzie można dostać uprawniające do tańszych biletów hologramy - na Kartę Warszawiaka dla osób, które rozliczyły PIT za 2012 rok w jednym z warszawskich urzędów skarbowych, oraz Kartę Młodego Warszawiaka przysługującą dzieciom osób płacących w stolicy podatki i studentom do 26. roku życia. - Liczę, że dzięki tym ulgom podatki w Warszawie będzie płaciło jeszcze więcej osób - ma nadzieję prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (61 l.).

Choć w większości punktów było jeszcze pusto, ZTM szacuje, że w ciągu miesiąca po kartę stawi się około pół miliona osób. - Jeśli będzie taka potrzeba, ZTM gotowy jest do otwarcia okienek także w sobotę i niedzielę - zapewnia wiceprezydent Jacek Wojciechowicz (50 l.).

Co zrobić, by dostać kartę? Jeśli mamy już spersonalizowaną kartę miejską, nie trzeba wyrabiać nowej. Wystarczy wypełnić wniosek dostępny na stronie www.ztm.waw.pl, w punktach obsługi pasażera lub 18 dzielnicowych wydziałach obsługi mieszkańca. Można wysłać go e-mailem i poczekać na wezwanie do odbioru hologramu. Jeśli ktoś składa wniosek osobiście, hologram dostanie po kilku minutach weryfikacji danych. Ratusz porozumiał się z Ministerstwem Finansów w sprawie dostępu do rejestru podatników, dlatego nie trzeba legitymować się PIT. Jeśli ktoś nie ma karty, musi ją po prostu chwilę przed złożeniem wniosku wyrobić. Informacje na temat Karty Warszawiaka uzyskać można pod numerem miejskiej infolinii 19115.

Tak zdobędziesz hologram:

1. Pobierz z www.ztm.waw.pl, punktu obsługi pasażera lub WOM odpowiedni wniosek:
* zielony dla osoby indywidualnej,
* niebieski dla rodziny,
* pomarańczowy dla rodziny z trójką dzieci. Wydrukuj, wypełnij i podpisz. W przypadku kart dla rodzin podpis muszą złożyć wszystkie pełnoletnie osoby.

2. Wyślij wniosek przez Internet, pocztą do ZTM (ul. Żelazna 61, 00-848 Warszawa) albo złóż osobiście w punkcie obsługi pasażera lub WOM w urzędzie dzielnicy.

3. Po odbiór hologramu zgłoś się do miejsca wskazanego we wniosku. Zabierz ze sobą Warszawską Kartę Miejską, wniosek podpisany przez wszystkie pełnoletnie osoby w rodzinie, dowód osobisty (prawo jazdy lub paszport), dokument potwierdzający stopień pokrewieństwa (np. akt urodzenia dziecka), a w przypadku obcokrajowców - dokument potwierdzający nadanie NIP.

Te zniżki daje Karta Warszawiaka

* bilet 30-dniowy - 98 zł, a nie 110 zł
* bilet 90-dniowy - 250 zł zamiast 280 zł
* bilet ulgowy 30-dniowy - 49 zł zamiast 55 zł
* bilet ulgowy 90-dniowy - 125 zł zamiast 140 zł
* bilet roczny na jedno dziecko w rodzinie z trojgiem dzieci - 99 zł
* do 50 proc. zniżki w miejskich teatrach, pływalniach czy ośrodkach sportu

autor: Izabela Kraj zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: