WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Klimatyczna impreza na Starówce

Klimatyczna impreza na Starówce

22.08.2016, godz. 00:00
Warszawa Stare Miasto Starówka
foto: SE/EAST NEWS

,,Piknik z Klimatem" odbędzie się 28 sierpnia (niedziela) w godz. 11.30-16.30 na pl. Zamkowym. Tym razem główne hasło będzie brzmiało: ,,Kulturalnie o niskiej emisji!".

Można będzie m.in.: przeliczyć za pomocą kalkulatora swój ślad węglowy, wejść do Eko Rzeki, zagrać w wielkoformatową grę planszową „Park & Ride" czy dowiedzieć się, co to jest carpooling. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne eko-kosmetyki, ogródek w słoiku, maskotki, biżuterię! Impreza adresowana jest zarówno do dużych, jak i małych mieszkańców Warszawy, oraz turystów.

Np. na stoisku Klubu Gaja będzie można poznać małych skrzydlatych przyjaciół, a wśród nich murarkę ogrodową, kuzynkę pszczół miodnych. Jednym z zagrożeń dla pszczół są właśnie zanieczyszczenia powietrza, które zaburzają ich zdolność nawigacyjną, utrudniając im dotarcie do pożywienia, jak stwierdzili naukowcy z Penn State w USA. Razem z Klubem Gaja każdy będzie mógł pomóc dzikim zapylaczom budując dla nich schronienie. Mierząc się z młotkiem, gwoździem i sekatorem zmontować olchowe deseczki, a pod daszkiem umieścić rurki z trzciny pospolitej. To właśnie w nich murarki ogrodowe składają jajeczka. Samodzielnie zbudowany domek będzie można zabrać ze sobą i spożytkować dla dobra przyrody. Z najmłodszymi stworzymy kolorowe dzikie pszczoły.

W ,,Pikniku z Klimatem" uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach ,,Partnerstwa dla Klimatu". W tym roku głównym tematem wydarzenia będzie przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji oraz tematy zgłoszone na najbliższą konferencję klimatyczną w Maroko. Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza pochodzące m.in. z komunikacji samochodowej oraz procesu spalania w domowych piecach węgla o niskiej jakości czy śmieci. Toksyczne substancje, pochodzące z niskiej emisji szkodzą zarówno zdrowiu człowieka, jak i środowisku naturalnemu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: