WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa se.pl wiadomości polska warszawa Koncerty średniowieczne wracają do Muzeum Narodowego

Koncerty średniowieczne wracają do Muzeum Narodowego

30.08.2016, godz. 00:00
Muzeum Narodowe w Warszawie
foto: Super Express

Koncerty muzyki dawnej odbywać się będą każdą niedzielę września o godz. 18.15 w Holu Głównym w Muzeum Narodowym. Usłyszymy zarówno koncerty instrumentalnej muzyki średniowiecznej, chorały gregoriańskie, religijne utwory z polskich rękopisów średniowiecznych, jak i muzykę świecką XIV i XV wieku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

4 września odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu pod tytułem „Instrumentalna muzyka średniowiecza" (Agnieszka Obst-Chwała – fidel, mandora, flet, Magdalena Tejchma – flety, szałamaja, portatyw – kierownictwo artystyczne). W czasie koncertu będzie można usłyszeć zarówno anonimowe, jednogłosowe tańce, jak i utwory polifoniczne pochodzące z początku renesansu. Nie zabraknie również kompozycji wokalnych, które mogły być wykonywane przy akompaniamencie instrumentów oraz pisanych z myślą o wykonaniu instrumentalnym, m.in. utwory z kodeksu Faenza i Buxheimer Orgelbuch.

Na 11 września zaplanowano koncert pt. „Chorał gregoriański i muzyka wielogłosowa średniowiecza" (Andrzej Borzym, Leszek Kubiak, Robert Pożarski – kierownictwo artystyczne). Zaprezentowane zostaną utwory sakralnej muzyki średniowiecza acapella, pochodzące z rękopisów znajdujących się na terenach Polski. Będzie można posłuchać chorału gregoriańskiego w zestawieniu z początkami muzyki wielogłosowej.

18 września usłyszymy "Od Lamentu Tristana do Breve Regnum" w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Canor Anticus w składzie: Paweł Zalewski, Piotr Zalewski, Marcin Zalewski - kierownictwo artystyczne, W programie koncertu znajdzie się głównie muzyka świecka XIV i XV wieku autorstwa kompozytorów anonimowych oraz Mikołaja z Radomia, Jana z Jasiennej, Piotra z Grudziądza, Jacoba Obrechta, utwory ze Śpiewnika Głogowskiego i z Rękopisu Turyńskiego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć al-ud, lutnie długoszyjkowe, lirę korbową, viole, kantele, psałterium, rogi naturalne, instrumenty perkusyjne.

25 września zaprezentowane zostaną „Barwy polskiego średniowiecza" Zespół Jerycho (Bartosz Izbicki – kierownictwo artystyczne) przedstawi religijne utwory z polskich rękopisów średniowiecznych. Ukaże on różnorodność form muzycznych (lauda, cantio, motet, sekwencja) oraz ich bogactwo stylistyczne. Uwydatni to akompaniament dawnych instrumentów (organetto, lira korbowa, gęśle) i żywiołowy śpiew zespołu śpiewaków pod kierunkiem Bartosza Izbickiego.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: