WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Lekcje o historii Warszawy

Lekcje o historii Warszawy

04.11.2016, godz. 12:51
Warszawa centrum Pałac Kultury
foto: Andrzej Lange/Super Express

Lekcje muzealne poświęcone historii Warszawy XX wieku rozpoczęły się w Fotoplastikonie Warszawskim. Zajęcia adresowane są do uczniów V i VI klasy szkoły podstawowej i są prowadzone przez edukatorów z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Czym dla stolicy była II wojna światowa? Jak dokonane zniszczenia wpłynęły na późniejsze losy miasta? Czy w czasie Powstania Warszawskiego działały kina? Skąd powstańcy brali materiały filmowe i jak wyglądał dzień pracy reportera? Odpowiedzi na te pytania uczniowie poszukają podczas ciekawych zajęć edukacyjnych dla młodzieży w Fotoplastikonie Warszawskim.

Lekcje uatrakcyjnią rekwizyty oraz wyjątkowe fotografie stereoskopowe z kolekcji Fotoplastikonu Warszawskiego. - Fotoplastikon Warszawski to idealne miejsce do nauki historii Warszawy. Stereoskopowe fotografie przybliżają dawne miejsca i zdarzenia. Uczniowie mogą też podziwiać stare aparaty fotograficzne i inne rekwizyty. Wszystko to stwarza klimat przyjazny przyswajaniu wiedzy o stolicy. – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Edukatorzy muzeum przygotowali dwa tematy lekcji:
„Mapa nieistniejącej Warszawy" - lekcja opowiadająca o Warszawie przedwojennej, jej architekturze, ulicach i wyglądzie miasta. Uczestnicy zajęć poznają nieistniejące już dziś budowle m.in. most Kierbedzia, Pałac Saski czy dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Ich zadaniem będzie połączenie dawnych i współczesnych fotografii konkretnych miejsc i budynków, a także umieszczenie ich na mapie współczesnej Warszawy. Lekcja jest okazją do rozmowy o tym, czym była dla stolicy II wojna światowa i jak dokonane zniszczenia wpłynęły na historię miasta. Uczniowie pracując w grupach odkryją ciekawostki dotyczące najważniejszych warszawskich budynków.

„Moją bronią był aparat" - zajęcia są opowieścią o fotografach i filmowcach biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Podczas zajęć uczniowie rozpoznają zdjęcia wykonane podczas Powstania Warszawskiego przez Wiesława Chrzanowskiego, poznają też sprzęt fotograficzny wykorzystywany podczas wojny. Pracując w grupach uczestnicy lekcji szukaja informacji o pracy reporterów, m.in. oglądając fragmenty filmu „Powstanie Warszawskie" – pierwszego na świecie dramatu wojennego non-fiction wyprodukowanego w 2014 r. przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Lekcje muzealne w Fotoplastikonie Warszawskim odbywają się w poniedziałki i wtorki, w godz. 8.30, 10.30 oraz 12.30. Koszt jednej lekcji to 50 zł. Rezerwacji lekcji można dokonać telefonicznie, dzwoniąc pod numer: (22) 629 60 78.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: