WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa se.pl wiadomości polska warszawa Lokatorzy mogą odpracować długi za mieszkania

Lokatorzy mogą odpracować długi za mieszkania

07.10.2016, godz. 13:51
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Mieszkańcy lokali komunalnych, będący w trudnej sytuacji, mogą odpracować długi czynszowe – przypomina urząd miasta.

Takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom na spłatę całości lub części zadłużenia poprzez wykonywanie drobnych usług i prac na rzecz miasta. Rodzaj usług i ich wycena zostały określone przez zarządy poszczególnych dzielnic. Najpopularniejsze rodzaje prac to sprzątanie ulic, podwórek, prace ogrodnicze, grabienie liści, malowanie, drobne prace remontowe, porządkowanie archiwów. Jeżeli lokator z różnych przyczyn nie może osobiście świadczyć pracy, dług może „odpracować” inna osoba, która wyrazi na to zgodę, np. ktoś z rodziny czy przyjaciół.

Od 2014 r. na Bielanach, Mokotowie, Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku, na Żoliborzu, w Rembertowie oraz Wawrze zawarto 438 porozumień z osobami, które zmniejszyły swoje zadłużenie łącznie o 542 tys. zł. Każda dzielnica może wprowadzić to rozwiązanie, dostosowując je do specyfiki swojego zasobu.

Jak skorzystać z programu? Mieszkaniec lokalu komunalnego musi złożyć wniosek o zamianę długu na świadczenie niepieniężne do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami lub burmistrza dzielnicy, w której mieszka. Potem uzgodnić zakres i rodzaj prac oraz podpisać porozumienie. Po wykonaniu prac następuje zmniejszenie długu o „odpracowaną” kwotę.

Jak wyliczył urząd miasta, w Warszawie zmniejsza się liczba dłużników mieszkających w lokalach komunalnych z zadłużeniem powyżej trzech miesięcy (w 2015 r. w stosunku do 2010 r. liczba ta zmniejszyła się o ponad 6 tys. czyli prawie o 30%). Jest to właśnie efekt działań, które zapobiegają powstawaniu zaległości czynszowych oraz utracie mieszkania komunalnego przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: