WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Lokatorzy mogą odpracować długi za mieszkania

Lokatorzy mogą odpracować długi za mieszkania

07.10.2016, godz. 13:51
Pieniądze banknoty
foto: Super Express

Mieszkańcy lokali komunalnych, będący w trudnej sytuacji, mogą odpracować długi czynszowe – przypomina urząd miasta.

Takie rozwiązanie pozwala mieszkańcom na spłatę całości lub części zadłużenia poprzez wykonywanie drobnych usług i prac na rzecz miasta. Rodzaj usług i ich wycena zostały określone przez zarządy poszczególnych dzielnic. Najpopularniejsze rodzaje prac to sprzątanie ulic, podwórek, prace ogrodnicze, grabienie liści, malowanie, drobne prace remontowe, porządkowanie archiwów. Jeżeli lokator z różnych przyczyn nie może osobiście świadczyć pracy, dług może „odpracować” inna osoba, która wyrazi na to zgodę, np. ktoś z rodziny czy przyjaciół.

Od 2014 r. na Bielanach, Mokotowie, Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku, na Żoliborzu, w Rembertowie oraz Wawrze zawarto 438 porozumień z osobami, które zmniejszyły swoje zadłużenie łącznie o 542 tys. zł. Każda dzielnica może wprowadzić to rozwiązanie, dostosowując je do specyfiki swojego zasobu.

Jak skorzystać z programu? Mieszkaniec lokalu komunalnego musi złożyć wniosek o zamianę długu na świadczenie niepieniężne do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami lub burmistrza dzielnicy, w której mieszka. Potem uzgodnić zakres i rodzaj prac oraz podpisać porozumienie. Po wykonaniu prac następuje zmniejszenie długu o „odpracowaną” kwotę.

Jak wyliczył urząd miasta, w Warszawie zmniejsza się liczba dłużników mieszkających w lokalach komunalnych z zadłużeniem powyżej trzech miesięcy (w 2015 r. w stosunku do 2010 r. liczba ta zmniejszyła się o ponad 6 tys. czyli prawie o 30%). Jest to właśnie efekt działań, które zapobiegają powstawaniu zaległości czynszowych oraz utracie mieszkania komunalnego przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: