Mały znaczek wielkiej wagi. Poczta Polska wydała znaczek pocztowy upamiętniający ofiary obozu w Auschwitz

2018-01-30 1:00

Nigdy nie dość przypominania o zbrodni, jaką były nazistowskie obozy zagłady. Dlatego nowy znaczek pocztowy poświęcony ich ofiarom, wydany przez Pocztę Polską, jest adresowany nie tylko do filatelistów i historyków, ale do wszystkich, którym leży na sercu, by ten rozdział historii nigdy się nie powtórzył.

Znaczek „Nigdy więcej! Never again!", który jest dostępny od 27 stycznia pokazuje symbole niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady – KL Auschwitz, który stał się symbolem ludobójstwa z okresu II wojny światowej. Miejsce to wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pod nazwą „Auschwitz Birkenau German Nazi Concentration and Extermination Camp (1940-1945)", która znalazła się na znaczku. Emisji znaczka towarzyszą koperta FDC oraz datownik.

Wymowna grafika

Marzanna Dąbrowska, autorka projektu zaproponowała oszczędną, czarno-białą stylistykę, z którą kontrastuje przesłanie zapisane czerwoną czcionką. Wyeksponowanym elementem grafiki jest napis „Arbeit macht frei", stylizowany na ten, który znajduje się nad główną bramą wejściową do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Najwyraźniej zostało uwidocznione tytułowe hasło emisji: „Nigdy więcej! Never again!".

Ponadto na kopercie FDC znajdują się wybrane świadectwa tragicznej spuścizny ludobójstwa niemieckich nazistów: napis oraz rysunki wykonane przez więźniów obozu. Na prezentowanych grafikach ukazano szkic barakowej zabudowy KL Auschwitz, oczy spoglądające na świat zza kolczastego drutu oraz wieńczące ten przekaz błaganie więźnia o zbawienie. To symboliczna wizja obozowej codzienności.

Powtórka z historii

KL Auschwitz został utworzony przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, polskiego miasta wcielonego do Niemiec. Na początku przywożono tu głównie Polaków, a od 1942 r. stał się miejscem masowej zagłady Żydów – więzionych i mordowanych przede wszystkim w rozbudowanej do tych potrzeb filii KL Auschwitz-Birkenau. To w niej zginęło ok. 90 proc. ofiar całego kompleksu KL Auschwitz, a zatem około 1 mln ludzi, przeważnie pochodzenia żydowskiego. W styczniu 1945 r. wraz z ofensywą Armii Czerwonej, Niemcy ewakuowali się w pośpiechu i nie zdążyli zniszczyć obozu. Pozostały baraki, krematorium, ogrodzenia z drutów kolczastych i brama. Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah.

Wydawnictwa Poczty Polskiej można kupić w wyznaczonych placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym: www.filatelistyka.poczta-polska.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki