WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

08.11.2016, godz. 12:46
Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki foto: SHUTTERSTOCK

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych odbywać się będzie od 9 do 13 listopada w Kinotece i kinie Elektronik. To jeden z najważniejszych festiwali młodego kina w Polsce.

Co roku daje możliwość zaprezentowania kilkudziesięciu najlepszych filmów fabularnych (także animacji), jakie powstały w kraju i za granicą, a ich twórcy mają niepowtarzalną szansę do skonfrontowania swojej twórczości zarówno z fachowym jury, jak i innymi autorami oraz żywiołową publicznością. Definicja „niezależności" w przypadku festiwalu traktowana jest dosyć szeroko – w konkursie prezentowane są zarówno etiudy studenckie, profesjonalne filmy pełnometrażowe, jak i produkcje całkowicie amatorskie.

Projekcje międzynarodowego Konkursu Głównego będą miały miejsce w Kinotece 11 i 12 listopada. W konkursie zaprezentowanych zostanie 20 starannie wyselekcjonowanych filmów, które w fabularnej formie pokazują kawałek świata, z którego pochodzącą.

W jury konkursu głównego zasiądą: Janusz Zaorski (przewodniczący), Robert Bolesto, Marta Nieradkiewicz, Michał Oleszczyk oraz Adrian Panek.
Jak co roku, w trakcie festiwalu odbędą się też wydarzenia specjalne:

- W dyskusji o rynku filmów krótkometrażowych oraz specyfice tej formy udział wezmą m.in. Paweł Wieszczeciński oraz Alessandro Marcionni. Towarzyszyć będzie jej specjalna atrakcja: 5 filmów wybranych przez Pawła Wieszczecińskiego,
- Trzydniowe warsztaty z filmowania 360 stopni prowadzone przez Jacka Nagłowskiego,
- Reżyserska masterclass prowadzona przez Adriana Panka,
Wyjątkowym momentem Festiwalu będą dwa wieczorne pokazy grupy VHS Hell w holu Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz wyjątkowy seans filmu "Pokolenia" w reżyserii Janusza Zaorskiego, któremu towarzyszyć będzie spotkanie z autorem.

Hasłem tegorocznego festiwalu będą „krótkie podróże". Filmy prezentowane w konkursie głównym trwają zazwyczaj około kilkunastu minut. To aż nadto, żeby zaintrygować, a stanowczo za krótko, aby znudzić. W czasach wielkiej popularności seriali, na wiele dni przykuwających do ekranów, organizatorzy proponują dla odmiany coś przeciwnego, coś co lepiej opisują takie hasła jak: krótkie podróże i niezobowiązujące relacje.

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty filmowe "Masterclass - Szkoła Filmowania", realizowane przez Mateusza Damięckiego, które poprowadzą w tym roku m.in. Łukasz Grzegorzek - reżyser, Jan Hryniak - reżyser, Adam Palenta - autor zdjęć filmowych, Marcin Kot Bastkowski - montażysta filmowy, Dorota Nowocień - reżyserka dźwięku i Kamil Przełęcki - producent.
Ostatnim elementem programu są Polsko-Niemieckie Warsztaty Krytyki Filmowej "Fokus na Pałac vol. 2", które koordynuje Marcin Radomski.
Na wszystkie pokazy i wydarzenia towarzyszące wstęp będzie wolny, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: