WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Mieszkańcy Mazowsza coraz zdrowsi

Mieszkańcy Mazowsza coraz zdrowsi

16.08.2016, godz. 16:00
Choroby serca: Objawy, leczenie i profilaktyka. Zadbaj o swoje zdrowie na lato!
foto: materiały promocyjne

Stan zdrowia statystycznego mieszkańca Mazowsza w stosunku do 2009 roku uległ nieznacznej poprawie – wyliczył Urząd Statystyczny w Warszawie

Rzadziej niż w większości województw zgłaszamy występowanie przebytych chorób i dolegliwości przewlekłych. Nadal mamy jednak problemy z nadwagą i zażywamy dużo leków. Częściej niż średnio w Polsce korzystamy z leczenia szpitalnego lub z porad lekarzy specjalistów.

Od 2009 roku poprawił się stan zdrowia ludności województwa mazowieckiego. Pod koniec 2014 r. o 3,4 proc. więcej osób niż 5 lat wcześniej oceniło swoje zdrowie jako co najmniej dobre. W ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie z porad lekarza pierwszego kontaktu najczęściej korzystały osoby w wieku 70 lat i starsze oraz dzieci w wieku 0-14 lat.

W 2014 r. 53,6 proc. osób cierpiało na choroby lub dolegliwości przewlekłe. Co drugi dorosły (w wieku 15 lat i więcej) ważył zbyt dużo (61,1 proc. mężczyzn i 43,3 proc. kobiet).

Jesienią 2014 r. 70,2 proc. populacji zażywało leki. Wśród młodszych roczników znacznie częściej zażywano tylko te nieprzepisane przez lekarza, natomiast osoby pięćdziesięcioletnie i starsze stosunkowo częściej przyjmowały leki zalecane przez lekarza.

Pod koniec 2014 r. 27,3 proc. osób dorosłych paliło tytoń, a 74,7 proc. spożywało napoje alkoholowe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie. Najliczniejszą grupę palaczy oraz pijących alkohol stanowiły osoby w wieku 30-49 lat.

Pod koniec 2014 r. 10,1 porc. ogółu ludności województwa stanowiły osoby niepełnosprawne, wśród których 44 proc. posiadało prawne orzeczenie o niepełnosprawności. Częstość występowania niepełnosprawności rosła wraz z wiekiem, gwałtownie po ukończeniu 50 roku życia.

Dane pochodząc z reprezentacyjnego badania „Europejskie Ankietowe Badanie Zdrowia" (EHIS), przeprowadzonego od września do grudzień 2014 r. Badanie EHIS realizowane jest przez wszystkie kraje członkowskie UE zgodnie z zaleceniami Eurostatu. Poprzednie badanie przeprowadzono w Polsce w 2009 r.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: