WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Mikro Teatr pod PKiN

04.08.2016, godz. 16:25
Plac Defilad za kilkanaście lat - Mieszkańcy współtworzą „Strategię rozwoju Warszawy do 2030 roku”
foto: Materiały prasowe

Spektakl z cyklu „Mikro Teatr" będzie można zobaczyć na pl. Defilad 14 sierpnia w niedzielę o godz. 21. Zasady są proste: spektakl „Mikro Teatru" nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół realizatorów może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden projektor wideo, jeden niewielki rekwizyt. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki.

Jeden wieczór „Mikro Teatru" to kilka spektakli w jednym. Na pl. Defilad to są aż cztery propozycje: dwa projekty, które powstały już wcześniej w Komunie//Warszawa, Anny Smolar i Weroniki Szczawińskiej i dwa spektakle premierowe: Łukasza Kosa i Katarzyna Szyngiery.

Co zobaczymy na pl. Defilad? Anna Smolar pokaże swoje 16 minutowe „Mikro Dziady", których premiera odbyła się podczas pierwszej edycji „Mikro Teatru". – O czym mówić w 16 minut? Jak mówić? Czy to w ogóle będzie jeszcze teatr? Czy tego pana, który wychodzi na scenę, można jeszcze nazwać aktorem? Pracując nad tym spektaklem, tracimy orientację. Wszystko można i nic nie można – opowiada reżyserka.

Weronika Szczawińska przedstawi swój 16 minutowy projekt „tempo tempo" z lipcowej odsłony cyklu. – Pomysł na mikroteatr zalet ma bez liku: nie od dziś wiadomo, że w przewrotnym narzeczu sztuki „ograniczenie" może znaczyć tyle, co „swoboda" i „wena". Osobiście sądzę też, że w teatrze „krócej" to synonim „lepiej" i cieszę się, że na dnie mikroteatralnej formuły czai się Georges Perec. Nie wszystkie reguły-restrykcje uważam jednak za udane – do niektórych polski teatr przyzwyczaja swoich twórców aż nadto – mówi Szczawińska.

Spektakle Łukasza Kosa i Katarzyny Szyngier dopiero powstają, dlatego koncepcja i tematyka pozostaje tajemnicą. Kolejne odsłony „Mikro Teatru" w Komunie//Warszawa i na Placu Defilad odbędą się jesienią.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: