WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Ministrowie na ratunek Muzeum Techniki

Ministrowie na ratunek Muzeum Techniki

15.07.2016, godz. 10:00
MUZEUM TECHNIKI
MUZEUM TECHNIKI foto:

Jest szansa na ocalenie zadłużonego Muzeum Techniki przed likwidacją, wyprzedawaniem eksponatów i wyprowadzką z PKiN! Placówka ma być przekształcona w Narodowe Muzeum Techniki.

To efekt rozmów ministra kultury Piotra Glińskiego z szefem resortu rozwoju Mateuszem Morawieckim. Do końca miesiąca powinna zapaść decyzja, czy Ministerstwo Rozwoju przejmie kuratelę nad muzeum i czy placówka zostanie przekształcona w państwową instytucję kultury. Dziś jest prywatna, zarządza nią Naczelna Izba Techniczna. I do końca września powinna się wyprowadzić z pomieszczeń w PKiN, które zajmuje od ponad 60 lat. Muzeum dostało wypowiedzenie, bo w tym roku nie zapłaciło blisko 900 tys. zł czynszu. A nie zapłaciło, bo nie dostało corocznej dotacji z Ministerstwa Nauki. - Złożyliśmy odwołanie od tej decyzji, poprawiliśmy nasz wniosek zgodnie z zaleceniami resortu i mamy nadzieję, że co najmniej 3 mln zł otrzymamy - mówi nam sekretarz NOT Jacek Kubielski. Decyzja za kilka dni. Prezes PKiN Renata Kaznowska zapewnia, że jeśli muzeum znajdzie pieniądze na zaległy czynsz, wypowiedzenie zostanie cofnięte. I nie będzie już zagrożenia, że unikalna kolekcja Muzeum Techniki wraz z jej perełką - jedyną w Polsce działającą niemiecką maszyną szyfrującą Enigma - nie będzie wyprzedana.

Kampanię na rzecz ratowania Muzeum Techniki zainicjowało też Stowarzyszenie Wspierania Techniki Polskiej. Można ją poprzeć na stronie internetowej www.swtp.pl.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: