WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Mistrzostwa w debatowaniu

Mistrzostwa w debatowaniu

09.08.2016, godz. 00:00
Uniwersytet Warszawski
foto: Super Express

Studenci z najlepszych uniwersytetów w Europie przyjadą do Warszawy, aby wziąć udział w Mistrzostwach Europy Debat. Uczestnicy będą naśladować obrady parlamentu brytyjskiego. Grupa, która użyje najlepszej argumentacji, zwycięży.

W Mistrzostwach Europy Debat uczestniczyć będzie 700 studentów z ponad stu europejskich uniwersytetów. Nad jednym zagadnieniem dyskutować będą cztery dwuosobowe drużyny. Dwie z nich mają być z zasady za, dwie – przeciw. Dyskusje dotyczyć mogą zagadnień związanych z polityką, sprawami międzynarodowymi, gospodarczymi, społecznymi albo problemów moralnych. Na szczeblu międzynarodowym debaty prowadzone są po angielsku.

– Temat debaty dyskutanci poznają dopiero 15 minut przed rozpoczęciem starcia. Uczestnicy wygłaszają swoje 7-minutowe mowy naprzemiennie, rozpoczynając od pierwszej drużyny popierającej tezę. Dzięki udziałowi w turnieju studenci mogą ćwiczyć umiejętności argumentacyjne i retoryczne – mówi Martyna Stysło z Klubu Debat UW, jedna z organizatorek. W konkursie wezmą udział studenci z Oxfordu, Cambridge, London School of Economics, Sciences Po, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Uniwersytetu w Sztokholmie, Central European University w Budapeszcie. Polskę reprezentują trzy zespoły z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, dwie grupy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz jedna drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego (zgodnie z praktyką konkursu są to osoby, które nie uczestniczyły w jego organizacji). Mistrzostwa organizują w tym roku kluby debatanckie zrzeszone przy Fundacji Polska Debatuje, a gospodarzami zawodów są Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: