WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Moja mała Ojczyzna. Ratujmy wolskie Koloseum

Moja mała Ojczyzna. Ratujmy wolskie Koloseum

30.11.2016, godz. 07:05
Moja mała ojczyzna
Moja mała ojczyzna foto: SHUTTERSTOCK

Zarząd Dzielnicy Wola chce rozwiązania umowy użytkowania wieczystego terenu przy ul. Prądzyńskiego 14A, na którym znajdują się zabytkowe zbiorniki gazu. Stołeczny Ratusz przychylił się do tego wniosku.

Teren przy ul. Prądzyńskiego 14A wraz z zabytkowymi, XIX-wiecznymi zbiornikami gazu przeszedł w prywatne ręce w 1991 r. Umowa użytkowania wieczystego nakładała na właścicieli obowiązek utrzymania terenu w należytym porządku oraz modernizacji zabytkowych zbiorników gazu. Budynki od wielu lat ulegają degradacji, są opuszczone i zaniedbane.

– Kontrola wykazała, że użytkownik wieczysty nie przeprowadził adaptacji budynków, a na terenie nieruchomości nie są prowadzone żadne prace modernizacyjne – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola. – Użytkownik korzysta z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie – dodaje. W związku z wynikami kontroli terenu Zarząd Dzielnicy Wola podjął uchwałę, w której wnioskuje do Urzędu m.st. Warszawy o podjęcie działań zmierzających do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego zabytkowych obiektów.

– Mamy nadzieję, że ten krok zapobiegnie dalszemu niszczeniu wolskiego Koloseum – mówi Adam Hać, zastępca burmistrza dzielnicy Wola. Kwestią XIX-wiecznych zbiorników zajmą się również wolscy radni. – To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się na terenie Woli, który może stać się wizytówką całej Warszawy. Trzeba zrobić wszystko, aby zabytkowe zbiorniki gazu jak najszybciej zostały zrewitalizowane. W Europie jest kilka przykładów na to, jak tego typu obiekty można wykorzystać – mówi Krystian Wilk, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego i Nieruchomości Rady Dzielnicy Wola. Stołeczny Ratusz podziela argumenty dzielnicy i przychylił się do wniosku o wszczęcie procedury rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Jeżeli użytkownicy wieczyści nie zgodzą się na dobrowolne rozwiązanie umowy, sprawa trafi do sądu.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: