WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Nadchodzą Szalone Dni Muzyki

Nadchodzą Szalone Dni Muzyki

22.09.2016, godz. 09:30
muzyka, nuty, spotkanie muzyczne, Andrzej Korzyński
muzyka, nuty, spotkanie muzyczne foto: Dreamstime

Siódma polska edycja festiwalu Szalone Dni Muzyki rozpocznie się w najbliższy piątek. Przez trzy dni (23-25 września) wszystkie przestrzenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zostaną opanowanie przez melomanów oraz słuchaczy dopiero zaczynających przygodę z muzyką klasyczną. Na gości czekać będzie blisko 60 koncertów.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji – Natura – będzie okazją dla słuchaczy do poszukiwań odgłosów przyrody zawartych w muzyce. Piątkowy wieczór będzie okazją do odważniejszego podejścia do muzyki klasycznej i sięgnięcia po repertuar XX wieku. Najpierw o godzinie 20.30 w sali Morskiej Meccore String Quartet odsłoni przed słuchaczami bardziej emocjonalną stronę muzyki współczesnej w I Kwartecie smyczkowym Métamorphoses nocturnes György'a Ligetiego, by następnie zanurzyć się w mroźnym fińskim krajobrazie kwartetu Jeana Sibeliusa. Koncert o 21.30 w sali Gwiaździstej pozwoli natomiast na bezpośredni kontakt z samym kompozytorem – Krzysztof Penderecki zadyryguje swoim Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę.

W sobotę o godz. 11 w sali Gwiaździstej zabrzmi inspirowana sielankowymi widokami wsi VI Symfonia F-dur „Pastoralna" Ludwiga van Beethovena. „Podczas tego koncertu rodzinnego, w wykonaniu Sinfonii Varsovii ma się podobno pojawić sam kompozytor" - zapowiadają organizatorzy. O 12.30 w sali Księżycowej zespół Musica Viva, który zaprezentuje barokowe kompozycje Georga Philipa Telemana i Georga Friedricha Haendla. Zagubione ogniwo pomiędzy barokiem i współczesnością odkryje dzieło Maxa Richtera, który „przekomponował" i uaktualnił słynne Cztery pory roku Vivaldiego – będzie się można o tym przekonać ponownie w sali Gwiaździstej o godzinie 13.30. Następnie, o godzinie 18.30 w sali Leśnej usłyszymy koncert interaktywny „Muzyczna natura człowieka", prowadzony przez kompozytora, Sławomira Wojciechowskiego. O godz. 10 w sali Słonecznej zobaczymy spektakl „Cały na biało" w wykonaniu młodych wykonawców – Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu i zespołu Frument, który zawierać będzie inspiracje lokalnym folklorem Mazowsza.

Niedzielę można rozpocząć kameralnie od sonat Beethovena i Brahmsa w interpretacji skrzypka Oliviera Charliera i pianisty Franka Braleya (o 11.00 w sali Morskiej). O godz. 13 Mariusz Patyra z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Kameralnej zajmie się Czterema porami roku Vivaldiego.Półtorej godziny później Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Grzegorza Nowaka zaprezentuje przyrodnicze ciekawostki z twórczości mniej znanych kompozytorów klasycyzmu, Carla Stamitza i Justina Heinricha Knechta. Godzinę później w sali Gwiaździstej piękno i grozę górskiego krajobrazu zilustruje Symfonia alpejska Richarda Straussa, którą wykona Orkiestra Filharmonii Narodowej. O 16.30 w sali Księżycowej w wykonaniu orkiestr symfonicznych ze szkół muzycznych w Łodzi i Bydgoszczy zabrzmi prawdziwa muzyka sfer – Planety Gustava Holsta. O godz. 18 w sali Gwiaździstej będzie można zażyć dawki minimalistycznej twórczości Philipa Glassa, który nawiązuje do zmienności pór roku w swoim koncercie skrzypcowym The American Four Seasons.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: