WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa „Niewinni Czarodzieje” w Muzeum Powstania Warszawskiego

„Niewinni Czarodzieje” w Muzeum Powstania Warszawskiego

15.11.2016, godz. 16:28
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego foto: Andrzej Lange/Super Express

11. Festiwal Warszawski „Niewinni Czarodzieje" odbędzie się w dniach 16-26 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tegoroczny Festiwal wraca do swoich źródeł – przełomu lat 50. i 60. XX wieku.

W 60. rocznicę Października '56 wyruszymy w podróż po odwilży, która wtedy zaczęła się w polskiej kulturze i nierozerwalnie związana jest z Warszawą. Polityczna pamięć tych wydarzeń nie odgrywa dziś takiego znaczenia, ale jest epoką związana z Warszawą, która zaczęła się w polskiej kulturze.

Podczas festiwalu przypomnimy sobie najbardziej popularne skecze i piosenki kabaretów Dudek, Wagabunda i Kabaretu Starszych Panów, które przedstawi Grupa Teatralna Warszawiaki. Miejsce ich występu nie jest przypadkowe – to właśnie w kawiarni na rogu Nowego Światu i Świętokrzyskiej przez wiele lat przy pełnej sali występował legendarny kabaret Dudek.
Z Krzysztofem Mordyńskim, Grzegorzem Piątkiem i Jarosławem Zielińskim porozmawiamy o tym, jak odwilż wpłynęła na architekturę, a z Radosławem Głowackim pójdziemy na spacer, podczas którego dowiemy się jakie piętno na krajobrazie miasta wywarła propaganda i cenzura. W ramach festiwalu poznamy historię nocnego życia w czasach odwilży ukazaną poprzez kolaż scen z klasycznych dzieł polskiej szkoły filmowej oraz skomponowanej specjalnie na tę okazję muzyki, inspirowanej utworami powstałymi na przełomie lat 50. i 60. Przyjrzymy się również obrazowi stolicy w filmach zmarłego niedawno Andrzeja Wajdy. Razem z Michałem Rumianiakiem, Krzysztofem Sadowskim, Andrzejem Rumianowskim i Hirkiem Wroną porozmawiamy o rozkwicie jazzu w Polsce lat 50. i 60.

Odbędą się również warsztaty kulinarne w klimacie lat 50., które odbędą się w restauracji Kameralna, gdzie bywali Hłasko, Tyrmand i Głowacki, warsztaty taneczne w rytmie twista i rock'n'rolla, prowadzone prze zawodowych tancerzy jednej z najlepszych szkół tańca w Warszawie, a także spotkanie z Tadeuszem Rolke, który zaprezentuje Warszawę lat 50. na swoich zdjęciach.

W najbliższy weekend odbędzie się dancing. Tegorocznej Orkiestrze Dancingowej przewodzi Michał Polcyn. Zagrają taneczny jazz, skecze kabaretowe, trochę rock'n'rolla oraz bigbitu. A gdy opadną z sił, swój geniusz, czar oraz 40 instrumentów dętych pokaże na scenie L.U.C & Rebel Babel z osobistą interpretacją tematu odwilży. Tydzień później, w piątek usłyszymy Monikę Borzym, która zaśpiewa przeboje Nataszy Zylskiej w zupełnie nowych, jazzowych aranżacjach. Po koncercie odbędzie się silent disco.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: