WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Noc spadających gwiazd

08.08.2016, godz. 15:40
Perseidy
Perseidy foto: shutterstock

Z okazji Nocy Perseidów zgasną światła w wielu miejscach w Warszawie. Spadające gwiazdy będzie można oglądać m.in. przy Centrum Nauki Kopernik.

W nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemia przedziera się przez chmurę drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Warto wówczas wybrać się w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik, aby wspólnie obserwować ten astronomiczny spektakl. Tej nocy przypada maksimum roju Perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami.

Aby je obserwować, wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. W miastach jest to trudne. Duża ilość świateł ogranicza zasięg widzenia.

„Spróbujemy poprawić warunki miejskich obserwacji. Specjalnie na czas obserwacji Perseidów nad Parkiem Odkrywców wyłączamy dla was całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie naszego Parku Odkrywców" - zapowiada Centrum Nauki Kopernik.

Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady w Parku Odkrywców, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu.

Jak zapewniają włądze CNK, Park Odkrywców, Skwer Kahla i bulwary nad Wisłą (pomiędzy Mostem Świętokrzyskim, a Mostem Poniatowskiego) staną się najlepszymi miejscami do obserwacji meteorów w Warszawie.

Perseidy oglądać będzie można 12 sierpnia (piątek) od godz. 21 w Parku Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny. Do dyspozycji gości będą foodtrucki stacjonujące na terenie parkingu CNK.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: