WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Ostatnia okazja aby zobaczyć wystawę pt: "Machiny Leonardo da Vinci" w Muzeum Techniki!

Ostatnia okazja aby zobaczyć wystawę pt: "Machiny Leonardo da Vinci" w Muzeum Techniki!

10.08.2016, godz. 16:18
Ostatnia okazja aby zobaczyć wystawę pt: Machiny Leonardo da Vinci w Muzeum Techniki!
foto:

Ostatnia okazja aby zobaczyć wystawę pt: "Machiny Leonardo da Vinci" w Muzeum Techniki! Można ja oglądać tylko do końca sierpnia, ponieważ MT dostało wypowiedzenie od zarządu PKiN i do końca września musi się spakować i wynieść z PKiN.

"Zarząd Pałacu Kultury i Nauki wypowiedział umowę najmu Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Muzeum, choć umówiło się z PKiN na preferencyjny czynsz, i tak go nie płaci od kilku miesięcy. Zaległości wynoszą już 730 tys. zł. W związku z tym zarząd wyznaczył Muzeum termin wyprowadzki - do 30 września.

Kłopoty z płatnościami zdarzały się niemal co roku, ponieważ muzeum jest uzależnione od dotacji z Ministerstwa Nauki. Tegoroczne problemy Muzeum Techniki są jednak bardzo poważne, bo Ministerstwo poinformowało właśnie, że tegorocznej dotacji, 5 mln zł, nie przyzna. Do tej pory Naczelna Organizacja Techniczna (NOT), która prowadzi warszawskie muzeum techniki, dostawała środki z MNiSW na działalność upowszechniającą naukę.

Historia Muzeum sięga 1875 roku, gdy powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Muzeum działało do pierwszej wojny światowej. Odegrało znaczącą rolę w kulturze, nauce, technice i życiu gospodarczym ówczesnej Polski. Pierwsze naukowe kroki stawiała późniejsza dwukrotna laureatka Nagrody Nobla Maria Skłodowska-Curie. W 1929 roku powołano Muzeum Techniki i Przemysłu, którego organizatorem i pierwszym dyrektorem był inż. Kazimierz Jackowski, zamordowany w Katyniu. W czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu Muzeum uległo zniszczeniu. O reaktywowanie go wystąpiło grono inżynierów w 1952 roku. Wówczas opiekę nad reaktywowaną placówką: Muzeum Techniki powierzono Naczelnej Organizacji Technicznej. Muzeum mieści się w PKiN od 1955 r."- portal "Gosc Warszawski" 14.06.2016

Jeszcze kilka ciekawostek o da Vinci:

Leonardo był wegetarianinem, 40 lat przed Kopernikiem stwierdził, że słońce się porusza, dla ćwiczenia umysłu uprawiał żonglerkę, jego IQ szacuje się na ok 250, swoje notatki sporządzał pismem lustrzanym czyli od prawej do lewej, potrafił pisać obiema rękami jednocześnie, jako pierwszy wyjaśnił dlaczego niebo jest niebieskie. Aktor Leonardo di Caprio ma tak na imię ponieważ jego matka będąc w ciąży poczuła pierwsze kopnięcia nienarodzonego jeszcze małego di Caprio w momencie gdy podziwiała obraz da Vinci.

Wystawa ukazuje wszechstronny geniusz autora Mona Lisy, który już w 15. wieku zaprojektował helikopter. Pośród ponad 50 wynalazków zrekonstruowanych na podstawie oryginalnych szkiców Leonardo da Vinci, można podziwiać między innymi maszyny wojenne, latające oraz hydrauliczne. Wystawa zawiera eksponaty interaktywne, dzięki którym można samodzielnie poznać działanie wynalazków wyprzedzających swoją epokę o kilkaset lat i będących inspiracją dla współczesnej inżynierii.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: