WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Pilnie potrzeba KRWI!

Pilnie potrzeba KRWI!

08.08.2016, godz. 09:00
Pilnie potrzeba krwii
foto:

Stołeczne szpitale i centrum krwiodawstwa mają spory problem. Zapasy krwi są na poziomie krytycznym. Brakuje krwiodawców, którzy pomagają w zabezpieczeniu jej niezbędnej ilości, a w wakacje rzadziej stawiają się w punktach pobrań. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz placówki apelują: - Przyjdźcie oddać krew.

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej pustki. Jednym z niewielu dawców jest młoda dziewczyna oddająca krew dla swojego znajomego, który leży w szpitalu. - To nic nie boli, a mam satysfakcję, że pomagam ludziom. Na pewno tu wrócę jeszcze nie raz, aby oddać krew - podkreśla Aleksandra Cherubin (22 l.).

Takie osoby są teraz na wagę złota. Centrum musi mieć dziennie w rezerwie 300 litrów krwi. A stan zapasów osiągnął krytyczny poziom. Brakuje krwi grup ARh+, ARh-, BRh-, ABRh-, 0rh+. Najbardziej poszukiwana jest zwłaszcza 0Rh-, gdyż może być przetoczona każdemu biorcy.

- Szkoły i uczelnie są zamknięte, a w zakładach pracy ludzie są na urlopach. Staramy się radzić sobie inaczej. Jeździmy na różne festyny czy ustawiamy się w niedzielę przed kościołami. W każdą środę w godz 11-16 przy PKiN ustawia się nasz bus - wyjaśnia lekarz Joanna Wojewoda, kierownik działu krwiodawców RCKiK.

O oddawanie krwi apelują też stołeczne szpitale, dla których braki krwi mogą skończyć się nawet przekładaniem planowych operacji. - Chciałbym zachęcić warszawiaków, aby oddawali krew. To bardzo prosty sposób na zrobienia czegoś dobrego dla innych. A nie wiadomo, co nas w życiu spotka i czy nam krew nie będzie potrzebna - zachęca rzecznik prasowy Szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski (33 l.), który sam również jest dawcą. - Oddawanie krwi wchodzi w krew - dodaje z uśmiechem.

Aby być dawcą, trzeba być zdrowym i pełnoletnim. Jednorazowo można oddać 450 ml. Cała procedura łącznie z pobraniem, wypełnieniem dokumentów i rozmową z lekarzem trwa przeciętnie około godziny. Więcej informacji można zdobyć na stronie www.rckik-warszawa.com.pl.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: