WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Powstańcy nie będą musieli płacić za Domy Pomocy Społecznej?

Powstańcy nie będą musieli płacić za Domy Pomocy Społecznej?

22.09.2016, godz. 02:00
Powstanie Warszawskie: gwiazdy uczcziły pamięć poległych
Karolina Szostak umieściła grafikę upamiętaniającą powstańców foto: print screen Instagram

Powstańców Warszawskich nie stać na opłacenie pobytu w Domu Pomocy Społecznej. Czy pomoże im nowa ustawa?

O ciężkiej sytuacji Powstańców informował prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz Związek Powstańców Polskich. Wskazał, że część Powstańców, którzy mieszkają obecnie w DPSach, ma na tyle niskie dochody, że nie może samodzielnie zapłacić za swój pobyt. Bohaterowie muszą prosić o pomoc w przetrwaniu rodzinę lub znajomych. Prezydent Gronkiewicz-Waltz przesłała wstępną propozycję rozwiązań systemowych posłom.

Według tej propozycji Powstańcy mieliby za pobyt w DPS nie płacić nic, a kosztami ich pobytu podzieliłby się po połowie rząd z samorządem.

- Szacuje się, że z takiej propozycji w najbliższym roku mogłoby skorzystać ok. 300 Powstańców – mówi poseł PO Marcin Święcicki. - Z kolei według mojej oceny to będzie nie więcej niż ok. 100 osób – dodaje.

Poseł przypomina, że wprawdzie kombatanci mają pierwszeństwo przy przyjęciach do DPS, ale niezależnie od zasług, muszą płacić pełny koszt pobytu w takim ośrodku. - A nie wszystkich na to stać – mówi poseł Święcicki.

Powstańców Warszawskich jest coraz mniej. Szacuje się, że pozostało ich ok. 2 tys., z czego połowa mieszka w Warszawie. W zależności od tego, ile osób skorzysta z takiej propozycji, koszt dla budżetu państwa wyniósłby od 3 do 9 mln zł rocznie i tyle samo dla budżetu miasta. Jak wyliczył poseł Święcicki, nawet ta wyższa kwota to dla budżetu niewielki wydatek – to 6 razy mniej niż roczne dotacje dla partii politycznych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: