WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Poznaj Zacisze i jego historię

Poznaj Zacisze i jego historię

30.09.2016, godz. 14:58
Warszawa, Praga
foto: SHUTTERSTOCK

Gdzie Feliks Gumiński otworzył oberżę i ogród Zacisze, które szybko stały się celem eskapad warszawskiej publiczności, spragnionej zabawy? Dlaczego Ignacy i Zygmunt Jórscy są uznawani za twórców świetności Zacisza? Gdzie były: garbarnia Karola Zobela, fabryka kleju skórnego i sortownia sierści zwierzęcej Lankajtesa, wytwórnia atramentu "Kostek" i kościarnia "Ossa"? - tego będzie można się dowiedzieć na wycieczkach po Zaciszu organizowanych w weekend przez Praską Ferajnę.

W sobotę o godz. 15 na rogu ul. Kościeliska i Radzymińskiej (Kościeliska 1) rozpocznie się wycieczka piesza. Uczestnicy zwiedzą osiedle domków jednorodzinnych przy ul. Radzymińskiej, które zaczęło się rozwijać jeszcze w czasach zaborów. Rzadko bywa odwiedzane, ale ma swoje ciekawe historie, a nawet posiada wyższą uczelnię. Tu miał swoją posiadłość Józef Elsner, nauczyciel Chopina. Tu mieszkał Grzegorz Ciechowski, lider Republiki i wielu innych znanych ludzi, tu poległ jedyny niemiecki generał w czasei kampanii wrześniowej, tu podczas Powstania Warszawskiego stoczono krwawą i niestety przegraną walkę z wojskami niemieckimi. Od półwiecza ulicę swojego imienia ma tu Teofil Piecyk, literacka postać z felietonów Stefana Wiecheckiego. Podczas wycieczki zobaczymy też najoryginalniejszego chyba gargamela w Warszawie i pozostałości fosy carskiego fortu.

Z kolei 2 października (niedziela) o godz. 11 przy stacji Veturilo (Blokowa 1/ róg Radzymińskiej) zacznie się wycieczka rowerowa. Uczestnicy dowiedzą się m.in. gdzie były: garbarnia Karola Zobela, fabryka kleju skórnego i sortownia sierści zwierzęcej Lankajtesa, wytwórnia atramentu "Kostek" i kościarnia "Ossa", jakie były dzieje kolei petersburskiej, szosy radzymińskiej i wąskotorowej kolejki mareckiej, dlaczego Lewicpol miał opinię miejsca kaźni i rozpusty, jak wygląda najwyższa budowla w Warszawie, kto chciał budować tramwaj do Ząbek i gdzie są tajemnicze tunele metra głębokiego z lat 50.

Wycieczki nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany jest napiwek.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: