WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Praca dla studenta

18.10.2016, godz. 15:29
Uczniowie, studenci
foto: Jupiterimages

Już nie tylko rozdawanie ulotek i degustacje jogurtów w supermarketach - serwis OLX przygotował raport na temat rynku pracy dla studentów w Warszawie.

Od czerwca w serwisie pojawiło się prawie dwa tysiące ofert, w których pracodawca żądał „statusu studenta". W których kategoriach takich ogłoszeń było najwięcej?

W stolicy wygrywa kategoria „administracja biurowa". Tutaj poszukiwane są już nie tylko sekretarki i asystentki. Wiele ofert wiąże się z zatrudnieniem w sklepach internetowych – na przykład przy wprowadzaniu opisów towarów czy obsłudze zamówień na allegro.

Kolejna kategoria pracy, do której szczególnie często preferowany jest status studenta, to „kasjer/ekspedient". To też najpopularniejsza kategoria w rankingu ofert ze wszystkich miast w Polsce. Wiele z tych ogłoszeń to stanowiska pracy w sklepach należących do sieci odzieżowych znanych marek.

- Dzięki elastyczności godzin pracy wiele osób może zdobywać u nas pierwsze doświadczenia zawodowe łącząc naukę z zarabianiem pieniędzy. Doceniają różnorodne ścieżki kariery, jakie daje im praca w salonie, dzięki którym zdobyć mogą nowe kompetencje zawodowe obejmując wyższe stanowiska w ramach awansów wewnętrznych. Dodatkowo dla wielu osób atrakcyjne są bony rabatowe na zakup kolekcji wszystkich naszych marek, a także kontakt z najbardziej aktualnymi trendami modowymi i lifestylowymi. Wynagrodzenie pracowników sklepów na początkowym szczeblu kariery wynosi od 10 do 14 zł brutto w zależności od marki i lokalizacji sklepu - mówi Grzegorz Markowicz z firmy LPP, właściciela m. in. Reserved, House, czy Mohito.

Trzecią popularną kategorią ogłoszeń jest "obsługa klienta/call center". Pierwszą piątkę wśród ogłoszeń adresowanych do studentów zamykają oferty dla hostess, kelnerów i barmanów. Ciekawych ogłoszeń warto szukać też w kategorii „Pozostałe". Bardzo często pracodawcy poszukują tam studentów, którzy świetnie odnajdują się zakamarkach Internetu i nowych mediów. Tu pojawiają się takie nazwy stanowisk jak: young e-commerce specialist, tester oprogramowania czy też junior graphic designer. Jedną z ciekawszych propozycji pracy jest młodszy specjalista w dziale mediów społecznościowych - student podejmując tę wirtualną pracę może otrzymać nawet 40 zł za godzinę. Nowe, mobilne technologie wkraczają również na rynek usług transportowych, dzięki temu ciekawą pracą dodatkową może być świadczenie przewozów w ramach aplikacji Uber.

Zdecydowanie najczęściej wśród propozycji dla studentów pojawia się możliwość pracy na umowę zlecenie. Najpopularniejsze sformułowania pojawiające się w tytułach ogłoszeń to: „z prawem jazdy" „zdalna" „od zaraz" „prosta praca" „pilne" „bez doświadczenia".

A jakie są preferencje wśród samych studentów? Największą popularnością wśród poszukujących pracy w Warszawie (wyliczoną na podstawie liczby odpowiedzi na ogłoszenia) cieszyły się: praca w drukarni (średnia stawka to 10-18 złotych za godzinę), kierowca (około 12 złotych za godzinę) oraz pracownik kancelarii finansowej (można tu zarobić około 14 złotych za godzinę). Wiele odpowiedzi dostają również pracodawcy poszukujący pracowników biurowych (12- 14 złotych za godzinę).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: