WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Prezydent przesunęła stacje

Prezydent przesunęła stacje

19.11.2016, godz. 02:00
Nowe stacje metra
foto: Super Express

Odważna decyzja wiceprezydent stolicy. Renata Kaznowska (46 l.) miesza w projektach metra na Bemowie i Bródnie i zmienia lokalizacje stacji. - Trzeba dać mieszkańcom wygodne przesiadki - tłumaczy. Zyskają jednak tylko pasażerowie autobusów. Przez zmiany w projekcie trzeba będzie też wyburzyć przedszkole na Bródnie.

- Metro budujemy na całe życie, więc rozwiązania, które dajemy mieszkańcom, powinny być przemyślane - mówi Renata Kaznowska. Największe zmiany czekają mieszkańców Jelonek. Planowana stacja Lazurowa nie będzie się znajdowała pod Górczewską przy Tesco, ale 400 metrów dalej - pod stacją benzynową i McDonaldem przy pętli tramwajowej i autobusowej. O 50 m z kolei przesunięta do skrzyżowania zostanie stacja Powstańców Śląskich przy bemowskim ratuszu. Dzięki temu wyjścia będą prowadzić na wszystkie narożniki, ale raczej nie na przystanki tramwajowe. Wymagałoby to rozkopania skrzyżowania z Górczewską, które zostało zbudowane zaledwie dwa lata temu.

Mniejsze korekty planowane są na Bródnie. Stacja Kondratowicza, która znajduje się przy Urzędzie Dzielnicy Targówek, została w planach przesunięta o blisko 60 metrów w kierunku św. Wincentego. - To ułatwi dojście podziemnym korytarzem do planowanej linii tramwajowej na Zieloną Białołękę - mówi Jerzy Lejk (62 l.), prezes Metra Warszawskiego. Z kolei stacja Rembielińska, która usytuowana jest u zbiegu Kondratowicza i Rembielińskiej, zostanie przesunięta ok. 30 metrów w głąb Bazyliańskiej, żeby zapewnić miejsce dla torów do zawracania. Przez to wyburzyć trzeba będzie kontenerowe przedszkole, które znajduje się przy szkole podstawowej na Hieronima. - Jesteśmy już po rozmowach z władzami dzielnicowymi na Targówku i mamy ich zgodę. Najpierw powstanie przedszkole kontenerowe w nowym miejscu, a po zakończeniu prac przy metrze ma być odbudowane to nad tunelem. Dzielnica zyska zatem nie tylko metro, ale dodatkowe przedszkole - mówi Jerzy Lejk.

Cała druga linia ma zostać zbudowana do 2022-2023 roku. Będzie miała łącznie 23 kilometry i 21 stacji, czyli tyle ile ma pierwsza nitka podziemnej kolei.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: