WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Przechodnie usłyszą, kiedy zapali się zielone światło

Przechodnie usłyszą, kiedy zapali się zielone światło

08.11.2016, godz. 12:40
światła, sygnalizacja świetlna
foto: SE/EAST NEWS

Wkrótce na 13 skrzyżowaniach na Białołęce pojawi się sygnalizacja akustyczna. Dzięki temu staną się one bardziej dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku.

Jest to projekt budżetu partycypacyjnego pt. „Przejścia dla pieszych przyjazne niewidomym. Zagłosowało na niego blisko tysiąc osób. Zadanie przewiduje poprawę bezpieczeństwa ruchu poprzez montaż przycisków i urządzeń akustycznych na 13 skrzyżowaniach w dzielnicy Białołęka. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie tych prac.

Zgodnie z projektem sygnalizacja akustyczna pojawi się na skrzyżowaniach ul. Modlińskiej z ulicami: Ekspresową, Światowida, Podróżniczą, Klasyków, Mehoffera, Prząśniczek/Sprawna, Anilinową, Aluzyjną, Przyrzecze. Ale też na skrzyżowaniach ul. Porajów i Świderskiej, Porajów i Myśliborskiej, Myśliborskiej i Ćmielowskiej oraz Myśliborskiej i Mehoffera.

Aby realizacja zadania była możliwa, konieczna jest wymiana istniejącego układu sterowania oraz kabli sterowniczych na poszczególnych skrzyżowaniach, jak też doposażenie sterowników w dodatkowe elementy konieczne do zainstalowania przycisków i urządzeń akustycznych. W przypadku skrzyżowania ulic Myśliborskiej i Ćmielowskiej konieczna jest dodatkowo wymiana istniejącego sterownika MSR.

Nowo zainstalowany system będzie przekazywał pieszemu informację wibracyjną przy świetle zielonym, ze wskazaniem kierunku przejścia i tabliczką z opisem Braille'a informującą o topografii przejścia. Co ważne, przyciski muszą mieć możliwość zmiany parametrów dźwiękowych bez ich demontażu, a dźwięki muszą dynamicznie dostosowywać się do poziomu głośności w otoczeniu.
Dokumenty w przetargu można składać do 16 listopada. Wybrany wykonawca będzie miał czas na zrealizowanie zadania do 24 grudnia.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: