WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Przechodnie usłyszą, kiedy zapali się zielone światło

Przechodnie usłyszą, kiedy zapali się zielone światło

08.11.2016, godz. 12:40
światła, sygnalizacja świetlna
foto: SE/EAST NEWS

Wkrótce na 13 skrzyżowaniach na Białołęce pojawi się sygnalizacja akustyczna. Dzięki temu staną się one bardziej dostępne dla osób z dysfunkcją wzroku.

Jest to projekt budżetu partycypacyjnego pt. „Przejścia dla pieszych przyjazne niewidomym. Zagłosowało na niego blisko tysiąc osób. Zadanie przewiduje poprawę bezpieczeństwa ruchu poprzez montaż przycisków i urządzeń akustycznych na 13 skrzyżowaniach w dzielnicy Białołęka. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie tych prac.

Zgodnie z projektem sygnalizacja akustyczna pojawi się na skrzyżowaniach ul. Modlińskiej z ulicami: Ekspresową, Światowida, Podróżniczą, Klasyków, Mehoffera, Prząśniczek/Sprawna, Anilinową, Aluzyjną, Przyrzecze. Ale też na skrzyżowaniach ul. Porajów i Świderskiej, Porajów i Myśliborskiej, Myśliborskiej i Ćmielowskiej oraz Myśliborskiej i Mehoffera.

Aby realizacja zadania była możliwa, konieczna jest wymiana istniejącego układu sterowania oraz kabli sterowniczych na poszczególnych skrzyżowaniach, jak też doposażenie sterowników w dodatkowe elementy konieczne do zainstalowania przycisków i urządzeń akustycznych. W przypadku skrzyżowania ulic Myśliborskiej i Ćmielowskiej konieczna jest dodatkowo wymiana istniejącego sterownika MSR.

Nowo zainstalowany system będzie przekazywał pieszemu informację wibracyjną przy świetle zielonym, ze wskazaniem kierunku przejścia i tabliczką z opisem Braille'a informującą o topografii przejścia. Co ważne, przyciski muszą mieć możliwość zmiany parametrów dźwiękowych bez ich demontażu, a dźwięki muszą dynamicznie dostosowywać się do poziomu głośności w otoczeniu.
Dokumenty w przetargu można składać do 16 listopada. Wybrany wykonawca będzie miał czas na zrealizowanie zadania do 24 grudnia.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: