WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Przedstawienie o wizerunku piłkarza

Przedstawienie o wizerunku piłkarza

21.09.2016, godz. 09:35
piłka nożna, polonijny sport, noga, piłka
piłka nożna, polonijny sport, noga, piłka foto: Dreamstime

Dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy? - takie pytanie przyświeca spektaklowi „Piłkarze". Jego premiera odbędzie się 3 października o godz. 20 w klubie "Karuzela" przy ul. Konarskiego 85.

„Piłkarze" to połączenie teatru dokumentalnego, treningu sportowego i performansu. Jak tłumaczą twórcy spektaklu, ciało piłkarza jest całkowicie zdyscyplinowane przez zasady na boisku oraz na treningach. Ciało piłkarza ma być pielęgnowane oraz dążyć do maksymalnej wydajności. Ciało piłkarza ma wyznaczoną wartość pieniężną i jest przedmiotem transakcji sprzedaży oraz kupna pomiędzy klubami piłkarskimi. Piłkarz to współczesny bohater, którego wizerunek tworzony jest za pomocą powielanych w mediach obrazów ciała. Piłkarz nie powinien zabierać głosu w kwestiach nie mieszczących się w kształtowanym wizerunku, takich jak: homoseksualizm, depresja, obelgi rasistowskie etc. Piłkarz dla większości pozostaje niemy, a jego ewentualnym narzędziem buntu staje się jego ciało.

- Przeprowadzaliśmy wywiady z młodymi piłkarzami, rozmawialiśmy o ich doświadczeniach i o pracy z ciałem. W piłkarskim środowisku język/sposób mówienia o ciele jest wspólny, myśli się o nim jak o maszynie, narzędziu pracy. Natomiast brakuje piłkarzom słów, kiedy padają pytania o seksualność, znaczenie koloru skóry, emocje, doświadczenie ciała poza boiskiem – tłumaczą twórcy spektaklu. - Szukając źródła ich motywacji i determinacji wiążącej się z przekraczaniem granic swojej fizyczności, seksualności i agresji wymierzonej we własne ciało, zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego tak istotne w naszej kulturze jest powielanie wizerunku piłkarza i nie dopuszczanie żadnych odstępstw od normy?

Spektakl powstał na podstawie tekstu Krzysztofa Szekalskiego. Reżyseria: Małgorzata Wdowik, choreografia: Marta Ziółek.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: