WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Razem czytamy Mirona

04.08.2016, godz. 11:45
Miron Białoszewski
Miron Białoszewski foto: Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego

Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego, to jedna z najsłynniejszych opowieści o tym wydarzeniu. Każdy, kto przyjdzie w piątek na Plac Powstańców Warszawy o godz. 19, będzie mógł poznać jego wybrane fragmenty, przeczytać je wspólnie ze zgromadzonymi i zadumać się nad losem powstańców.

"Historia powstania to potwornie długa historia wspólnego życia na tle możliwości śmierci.. Białoszewski tak naprawdę nie pisze o powstaniu. Jak sam zawsze to określał, musi o nim „gadać”, żeby przedstawić wszystkim prawdę. Jego cywilna perspektywa sprawia, że przedzieramy się wraz z nim się przez kolejne dzielnice, ukrywając w piwnicach czy szukając schronienia; słyszymy historię jego rodziny, odnajdywania i zagubienia poszczególnych osób; poznajemy kolegów, ciotki i przechodniów patrząc na opanowane przez tajfun miasto jak na żywą, namacalną tkankę. Białoszewski skupia się na epizodach, szczegółach – niekiedy banalnych, czasem wstrząsających. Każde jednostkowe przeżycie, perspektywa każdego mieszkańca czy mieszkanki miasta staje się jednakowo ważna."

 

Na wspólne czytanie wybranych fragmentów Pamiętników, zapraszamy we wtorek o godz. 19 na Placu Powstańców Warszawy. Przyjść może każdy, kto chce zapoznać się z historią najtragiczniejszego wydarzenia z historii Warszawy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: