WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV

Recepta na biegunkę

22.08.2016, godz. 00:00
Recepta na biegunkę
foto: SHUTTERSTOCK

Podczas wakacyjnego wypoczynku ostatnią rzeczą, której pragniemy jest poszukiwanie weterynarza. Dlatego w naszej apteczce nie może zabraknąć środka, po który sięgniemy, kiedy nasz czworonożny pupil dostanie biegunki.

To najczęstsza dolegliwość układu pokarmowego, która męczy i koty i psy. Zdarza się, że jest objawem groźnej choroby i wymaga konsultacji lekarza weterynarii. Na szczęście zwykle jest to jednak tylko przebiegająca w miarę łagodnie, krótkotrwała, choć kłopotliwa przypadłość.

Przyczyny występowania

Biegunka bywa efektem infekcji wirusowych, bakteryjnych czy inwazji pasożytniczych. Zdarza się również po antybiotykoterapii, a czasem także po leczeniu innymi lekami doustnymi, po odrobaczaniu. Bywa jedną z reakcji poszczepiennych. Po głodówce zwierzę potrafi przejadać się bez kontroli i wtedy również przytrafić może się rozwolnienie. Może być ono także objawem alergii pokarmowej. Biegunka to także jeden z objawów stresu lub wyczerpania. Lub efekt zmiany diety, niewłaściwej karmy czy spożycia zepsutego i nieświeżego jedzenia. Takie zatrucia przydarzają się naszych pupilom dość często. Podobnie zwierzę przechodzi zatrucie pokarmowe. Koty, które nie trawią laktozy, odchorują w ten sposób wypicie mleka krowiego.

W przypadku biegunek istotną kwestią jest jak najszybsze wykrycie przyczyny. Jeśli łatwo możemy zdiagnozować którąś z powyższych, nie ma paniki. Jednak biegunka może świadczyć o obecności poważniejszych powikłań zdrowotnych. Od zapaleń jelit, trzustki, przez choroby metaboliczne, aż po nowotwory. Wtedy zdecydowanie leczenie przekazujemy w ręce specjalistów.

Pierwsza pomoc

Niezależnie od przyczyny warto mieć pod ręką preparaty, które powinny przynieść zwierzęciu szybką ulgę w cierpieniu. Najbezpieczniejszy w takiej sytuacji jest węgiel aktywny, a także środki dedykowane dla zwierząt. Ograniczają one przede wszystkim częstotliwość i objętość odchodów (obserwujmy czy nie ma w nich krwi lub śluzu). A także mają właściwości lecznicze: wiążą toksyny, chronią śluzówkę, regenerują nabłonek jelit. Zawierają prebiotyki pomagające przywrócić równowagę fizjologiczną mikroflory jelit, elektrolity przywracające równowagę wodno-elektrolitową, L-glutaminę i dekstrozę, która jest źródłem łatwo przyswajalnej energii potrzebnej zwierzęciu do powrotu do zdrowia.

Przyda się krótka głodówka, która pozwoli zregenerować się jelitom. Zresztą sam zwierzak może z początku nie mieć apetytu. Kiedy go odzyska trzeba uważać na to co i ile je. Warto na razie odstawić suchą karmę, chyba że sięgniemy po specjalną przeznaczoną dla zwierząt z zaburzeniami jelitowo-żołądkowymi. Dieta powinna być lekkostrawna i łagodna dla jelit. Najlepiej jeśli składać będzie się z gotowanego mięsa, marchwi i ryżu, który ma właściwości wchłaniające. Stanowczo unikajmy przetworów mlecznych.

Woda, dużo wody

Podstawowym zagrożeniem związanym z biegunką jest duża utrata wody i elektrolitów, co może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Stąd tak ważne jest uzupełnienie niedoboru wody w organizmie psa lub kota. Ostra postać biegunki przebiega gwałtowanie, ale powinna szybko minąć po nawodnieniu i podaniu odpowiednich środków. Jeśli utrzymuje się dłużej i dostrzegamy kolejne objawy - należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Pomóc może także zastosowanie preparatów elektrolitowych oraz środków działających osłonowo i łagodząco na błonę śluzową jelit.

Przy silnym odwodnieniu lekarz może zdecydować o nawadnianiu i odżywianiu za pomocą kroplówek. W przypadku, gdy pierwotna przyczyna zachorowania nie jest oczywista, konieczne jest jej zdiagnozowanie i rozpoczęcie leczenia, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z przewlekłą postacią biegunki.

Więcej informacji: http://www.scanvet.pl/wyniki-wyszukiwania/productall,coloceum,category,0.html

autor: Anna Raciniewska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: