WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Referendum w Warszawie. Gronkiewicz-Waltz i tak wróci do Ratusza

Referendum w Warszawie. Gronkiewicz-Waltz i tak wróci do Ratusza

04.10.2013, godz. 06:20
W poniedziałek rusza nasz wielki cykl referendalny
foto:

Przedreferendalna kampania wkracza na ostatnią prostą. W tym tygodniu niezdecydowani warszawiacy podejmą decyzję - iść czy nie iść decydować o przyszłości prezydent Warszawy. Sondaże pokazują, że referendum może się udać, ale... Hanna Gronkiewicz-Waltz i tak wróci do Ratusza.

13 października mieszkańcy stolicy w głosowaniu mają odpowiedzieć na pytanie, czy są za, czy przeciw odwołaniu prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Atmosfera robi się coraz bardziej gorąca. Nic więc dziwnego, że zainteresowane strony sięgają po pomoc ośrodków badania opinii społecznej, by jak najwcześniej wywnioskować, jakie są nastroje wśród warszawiaków.

Przeczytaj: Warszawa. Znani za i przeciw referendum

Wynikami najnowszego sondażu na początku tygodnia będzie dysponowała Warszawska Wspólnota Samorządowa. Na razie, po zliczeniu około połowy danych z ankiet, potwierdzają one utrzymującą się od kilku miesięcy tendencję niekorzystną dla prezydent Warszawy.

Zdecydowana większość osób (ok. 70 proc.) deklarujących udział w referendum chce odwołać szefową Ratusza - dowiadujemy się nieoficjalnie. Potwierdzają to też badania zamówione przez Platformę Obywatelską.

Referendum więc może się udać. Z drugiej jednak strony gdyby Hanna Gronkiewicz-Waltz wystartowała teraz w przedterminowych wyborach, wygrałaby je w pierwszej turze - słyszymy od działaczy Platformy Obywatelskiej.

By referendum było ważne, musi w nim wziąć udział blisko 400 tys. osób uprawnionych do głosowania.

Zobacz: Wideo PiS na referendum w Warszawie. Stosują brudne chwyty? [wideo]

13 października - już chwilę po zamknięciu lokali wyborczych - żadne wcześniejsze sondaże nie będą ważne, bo poznamy przybliżone wyniki głosowania. Badanie typu exit pool (czyli na podstawie ustnych deklaracji osób wychodzących z lokali wyborczych) wykona TNS Polska.

Zostaną one podane o godz. 21 w TVP Info i TVN24. Będzie to pierwsze tego typu badanie w Polsce, przeprowadzone w czasie referendum lokalnego.

A tym warszawiakom, którzy jeszcze nie podjęli decyzji, jak głosować, być może pomoże referendalny przewodnik "Super Expressu", który zaczynamy w poniedziałek. Wyliczymy wpadki prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, pokażemy, jak zmieniła się Warszawa za jej rządów, zapytamy inicjatorów referendum, dlaczego warto głosować i przeciwników - dlaczego chcą, by mieszkańcy zostali w domach.

autor: Izabela Kraj zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: