WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Rembertów i Wesoła zyskają bezkolizyjne przejazdy przez tory

Rembertów i Wesoła zyskają bezkolizyjne przejazdy przez tory

29.11.2016, godz. 12:53
pociąg przejazd kolejowy
foto: SHUTTERSTOCK

Trzy bezkolizyjne przejazdy przez tory kolejowe powstaną w Rembertowie i Wesołej. Urząd miasta porozumiał się w tej sprawie ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Miastem Stołecznym Warszawa umowę na budowę dwóch tuneli oraz wiaduktu na linii z Warszawy do Sulejówka. Umowa określa zasady i warunki wspólnej realizacji oraz utrzymania i eksploatacji obiektów po zakończeniu budowy.

- Ruch kolejowy na linii w kierunku Sulejówka i Mińska Mazowieckiego jest bardzo intensywny, a w ciągu ostatnich lat przybyło również samochodów. Wspólnie z miastem wypracowaliśmy umowę na przeprowadzenie inwestycji, która usprawni komunikację i podwyższy poziom bezpieczeństwa pociągów. Koszt będzie rozłożony pół na pół – mówi Sławomira Wierzchowska, dyrektor Regionu Centralnego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia, w latach 2017-18, opracowana zostanie dokumentacja projektowa, pozyskane stosowne decyzje administracyjne (tym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) i potrzebne grunty. Prowadzeniem inwestycji zajmie się Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Polskie Linie Kolejowe będą na tym etapie opiniowały elementy inwestycji z zakresu infrastruktury i ruchu kolejowego.

Drugi etap to już budowa terenie i wszelkie formalności związane z rozliczeniem inwestycji. Po wyborze wykonawcy inwestycja będzie skoordynowana tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływała na ruch w mieście i na kolei. Po wybudowaniu o obiekty będzie dbało miasto, kolej będzie zarządzała infrastrukturą służącą ruchowi pociągów.

- Chcemy, by budowa trzech skrzyżowań bezkolizyjnych odbywała się równolegle. To pozwoli na szybsze oddanie inwestycji i ograniczy utrudnienia. Planujemy, że prace budowlane rozpoczną się w 2019 roku i zakończą w 2021 – powiedziała Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

W ramach wspólnej inwestycji wybudowany zostanie wiadukt drogowy na ul. Chełmżyńskiej na skrzyżowaniu linii kolejowej nr 2 z ulicą w okolicy przejazdu jednopoziomowego, tunel wraz z układem drogowym w ciągu ul. Marsa, drogi wojewódzkiej nr 637 i al. gen. A. Chruściela „Montera" oraz tunel wraz z układem drogowym w ciągu ul. 1. Praskiego Pułku w połączeniu z drogą wojewódzką nr 637 – ul. Okuniewską.

Szacowany koszt całego przedsięwzięcia to ok. 115 mln zł, w tym roboty budowlane - ok. 90 mln zł. Miasto i PKP PLK S.A. pokryją je po połowie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: