WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Róże na ulicach Warszawy

Róże na ulicach Warszawy

30.09.2016, godz. 14:26
Róże
foto: Jupiterimages

W sobotę 1 października Fundacja STOMAlife organizuje zorganizuje happening polegający na rozdawaniu róż – kwiatów, które stały się symbolem stomii. Akcja przygotowane jest z okazji Krajowego Dnia Stomika, który przypada 5 października.

Podstawowym celem Dnia Stomika jest oswojenie opinii publicznej z tematem stomii, a tym samym przełamanie licznych tabu, których istnienie często staje się barierą uniemożliwiającą powrót stomików do normalnego życia . Na świecie obchody tego dnia odbywają się co 3 lata i przypadają na pierwszą sobotę października. W Polsce organizowane są co roku – 5 października.

Mieszkańcy Warszawy nie bez powodu zostaną obdarowani różami – tak bowiem wielu stomików nazywa swoją stomię. Kwiat ten stał się również symbolem ogólnopolskiej kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię".

- Powtarzamy naszą różaną sobotę, bo to przyjemny, ale również niezwykle skuteczny sposób na mówienie o stomii do ludzi, którzy z tym tematem nie mają wiele wspólnego. A to z kolei, szalenie istotna kwestia wpływająca na jakość życia naszych podopiecznych, bo im większa wiedza na temat stomii tym mniejsze obawy i lęki z nią związane. Boimy się nieznanego. Tak samo jest w przypadku tego trudnego tematu, jakim jest stomia – mówi Dorota Minta, prezes fundacji STOMAlife, która działa na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej stomików. - Gorąco zachęcam do spotkania z nami w najbliższą sobotę. Dla wielu z nas to tylko spacer i chwila rozmowy. Dla stomików to szansa na wyjście z ukrycia i powrót do normalnego życia – dodaje.

W Warszawie różaną akcję będzie można spotkać 1 października już od godz. 10 pod Rotundą, na ulicy Chmielnej oraz pod Pałacem Kultury i Nauki.

Stomia jest chirurgicznie stworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Gdy narząd pracuje nieprawidłowo, chirurg wycina chory fragment i tworzy nową drogę wypróżniania, znajdującą się na ścianie brzucha. Stomia najczęściej jest konsekwencją występowania nowotworu jelita grubego, chorób zapalnych, polipowatości jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: