WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Skwer Władysława Bartoszewskiego powstanie na Woli

Skwer Władysława Bartoszewskiego powstanie na Woli

02.10.2016, godz. 14:25
Bartoszewski spocznie przy Kuklińskim?
Władysław Bartoszewski foto: Super Express

Radni Warszawy zgodzili się na nazwania skweru przy ul. Ogrodowej imieniem Władysława Bartoszewskiego.

Skwer znajduje się po południowej stronie ul. Ogrodowej, pomiędzy ul. Białą a al. Jana Pawła II. Uchwała w tej sprawie została podjęta w związku z wnioskiem grupy ponad 3000 mieszkańców Warszawy. Wnioskodawcy wskazują na historyczne znaczenie obecnego skweru przy ul. Ogrodowej 5. Do lat 50. w tym miejscu znajdowała się ul. Biała, która w czasie II Wojny Światowej łączyła budynki sądów z ul. Chłodną i była wyłączona z Getta Warszawskiego.

„Żydzi wchodzący do Sądów od strony leżącej w Getcie ulicy Leszno, mogli tam dostać ubrania i fałszywe papiery, a potem wyjść przez Białą na wolność. Pomagała im w tym Organizacja Żegota, w prezydium której był Władysław Bartoszewski. Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi Bartoszewskiemu podobałoby się, aby nosiło Jego imię. To skromy skwer" – czytamy w uzasadnieniu do wniosku.

Inicjatywa została poparta przez wiele organizacji i instytucji m.in. przez: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Europejską Akademię Dyplomacji, Fundację Ośrodka KARTA, Międzynarodową Radę Oświęcimską przy Premierze RP, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Komisję Senacką ds. Organizacji i Rozwoju Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego. Swojego poparcia udzielił również historyk Norman Davis oraz były prezydent RP Bronisław Komorowski.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: