WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa se.pl wiadomości polska warszawa Skwer Władysława Bartoszewskiego powstanie na Woli

Skwer Władysława Bartoszewskiego powstanie na Woli

02.10.2016, godz. 14:25
Bartoszewski spocznie przy Kuklińskim?
Władysław Bartoszewski foto: Super Express

Radni Warszawy zgodzili się na nazwania skweru przy ul. Ogrodowej imieniem Władysława Bartoszewskiego.

Skwer znajduje się po południowej stronie ul. Ogrodowej, pomiędzy ul. Białą a al. Jana Pawła II. Uchwała w tej sprawie została podjęta w związku z wnioskiem grupy ponad 3000 mieszkańców Warszawy. Wnioskodawcy wskazują na historyczne znaczenie obecnego skweru przy ul. Ogrodowej 5. Do lat 50. w tym miejscu znajdowała się ul. Biała, która w czasie II Wojny Światowej łączyła budynki sądów z ul. Chłodną i była wyłączona z Getta Warszawskiego.

„Żydzi wchodzący do Sądów od strony leżącej w Getcie ulicy Leszno, mogli tam dostać ubrania i fałszywe papiery, a potem wyjść przez Białą na wolność. Pomagała im w tym Organizacja Żegota, w prezydium której był Władysław Bartoszewski. Idąc wąskim przesmykiem pomiędzy murami z obu stron ulicy Białej uciekinierzy i ich przewodnicy przeżywali niezwykłe emocje. To miejsce nasycone jest ich nadzieją wolności. Dlatego uważam, że Profesorowi Bartoszewskiemu podobałoby się, aby nosiło Jego imię. To skromy skwer" – czytamy w uzasadnieniu do wniosku.

Inicjatywa została poparta przez wiele organizacji i instytucji m.in. przez: Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospolita, Europejską Akademię Dyplomacji, Fundację Ośrodka KARTA, Międzynarodową Radę Oświęcimską przy Premierze RP, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Komisję Senacką ds. Organizacji i Rozwoju Przestrzennego Uniwersytetu Warszawskiego. Swojego poparcia udzielił również historyk Norman Davis oraz były prezydent RP Bronisław Komorowski.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: