WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Śladem sierpnia '44 z aplikacją mobilną

Śladem sierpnia '44 z aplikacją mobilną

05.08.2016, godz. 15:08
Powstanie Warszawskie
foto: Super Express

Spacer z aplikacją mobilną „Wola '44: Zapisy Terroru", połączony z pokazem unikatowych materiałów filmowych dotyczących wydarzeń z sierpnia 1944 r., odbędzie się w sobotę 6 sierpnia.

Przewodnikiem będzie aplikacja mobilna „Wola '44. Zapisy Terroru". Prowadzi użytkownika po miejscach pamięci, a także opowiada związaną z nimi historię. Nagrane wspomnienia wraz ze zdjęciami odtworzą się automatycznie, gdy spacerowicz zbliży się do ważnego punktu na mapie.

Zeznania, wykorzystane w aplikacji pochodzą z internetowego repozytorium www.zapisyterroru.pl stworzonego przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Swych głosów, które będzie można usłyszeć w audio-przewodniku, użyczyli popularni aktorzy filmowi i teatralni m. in. Mirosław Baka, Monika Pikuła czy Grzegorz Daukszewicz. Całość uzupełnia muzyka szwedzkiego zespołu Sabaton.

Uzupełnieniem spaceru będzie kilkunastominutowy pokaz archiwalnych wywiadów ze świadkami, którzy przeżyli ludobójstwo na Woli – m. in. z Wandą Lurie i Tadeuszem Klimaszewskim.

Wspomnienia ofiar to punkt wyjścia do spaceru śladami niemieckich zbrodni. Uczestnicy przejdą trasę wokół ulic Wolskiej i Górczewskiej, zatrzymując się w miejscach kaźni – zarówno tych oznaczonych, jak i nieoznaczonych żadną tablicą upamiętniającą. Za wybór trasy i komentarz historyczny odpowiada Hanna Radziejowska.

Udział w spacerze jest bezpłatny. Zbiórka o godz. 12 na plebanii Kościoła św. Stanisława BM parafii św. Wojciecha na Woli, ul. Wolska 76.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: