WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Spacer po wielowyznaniowej Pradze

Spacer po wielowyznaniowej Pradze

14.11.2016, godz. 00:00
Praga bez tramwajów
foto: Super Express

Spacer pt. „Religie i wyznania na Pradze" odbędzie się w niedzielę 20 listopada. Uczestnicy spotkają się o godz. 13 przed cerkwią przy al. Solidarności 52.

Praskie mniejszości wyznaniowe i religijne to nie tylko prawosławie i judaizm, na których zwykle koncentruje się uwaga zwiedzających (i które podczas wycieczki nie zostaną pominięte). W czasach pierwszej Rzeczpospolitej istniała tu kaplica luterańska i cmentarz tego wyznania. Jeszcze w czasach zaborów właśnie na Pradze odprawiono pierwszą w dziejach katolicką mszę po polsku, choć nie była to msza rzymskokatolicka. Na Kamionku istniał cmentarz starowierców.

W dzisiejszych czasach mamy wiele kościołów różnych odłamów protestantyzmu (baptyści, kościoły zielonoświątkowe, Armia Zbawienia), jednak ich siedziby często pozostają niezauważone, mimo że są w miejscach mijanych przez nas codziennie. Przez kilkanaście lat funkcjonowała także wietnamska świątynia buddyjska.
Spacer potrwa ok. 2-2,5 godziny. Przewodnikiem będzie Jarek Spacerolog Praski. Przybliżona trasa: al. Solidarności, Sierakowskiego, Kłopotowskiego, Targowa, Ząbkowska, Markowska.

Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany jest napiwek.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: