WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Spacer śladem śródmiejskich kapliczek

Spacer śladem śródmiejskich kapliczek

25.11.2016, godz. 10:41
Krzyż kościół ksiądz
foto: EAST NEWS

Kiedy zaczęły pojawiać się masowo podwórkowe kapliczki? Za co dziękował fundator kapliczki z Emilii Plater? Ile kapliczek pozostało na Śródmieściu i w całej Warszawie? Czy przy "podwórkowych kościołach" nadal modlą się wierni? Kto brał ślub w kaplicy przy Wilczej? W której piwnicy namalowano portret Chrystusa? - tego dowiedzą się uczestnicy spaceru organizowanego przez „Skarby Warszawy".

W trakcie wycieczki, która odbędzie się w najbliższą sobotę, uczestnicy zagłębią się w świat śródmiejskich podwórek, a głównym celem tego zwiedzania będą kapliczki.

„Podwórkowe kapliczki kojarzą się głównie z Pragą. Nic bardziej mylnego! Wiele z tych "podwórkowych kościołów" zachowało się również na terenie lewobrzeżnej Warszawy. W sobotę wspólnie odkryjemy ten nieznany świat - poszukiwania świętych figur będą świetnym pretekstem, by zajrzeć na podwórka śródmiejskich przedwojennych kamienic" - zapowiadają organizatorzy.

Zbiórka odbędzie się w sobotę 26 listopada o godz. 13 na pl. Trzech Krzyży przed kościołem św. Aleksandra. Przewodnikiem będzie Marcin Strachota. Cena spaceru to 10 zł od osoby. Dzieci do lat 10 będą mogły wziąć udział w spacerze bezpłatnie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: