WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska warszawa Sprawdzą, z jakimi trudnościami spotykają się niewidomi

Sprawdzą, z jakimi trudnościami spotykają się niewidomi

29.11.2016, godz. 12:58
Niewidomy, laska niewidomego,
foto: EAST NEWS

Audyt barier architektonicznych dla osób niewidomych i niedowidzących przeprowadza Fundacja Kultura Bez Barier. Dotyczy on ulic: Świętokrzyskiej, Elektoralnej, Krasińskiego, Okopowej i Łabiszyńskiej.

„Na wytypowane ulice składają się zarówno te, które przebudowaliśmy w tym roku, jak i realizacje wcześniejsze, które różnią się przyjętymi rozwiązaniami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, które z nich są najlepiej dopasowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących" - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich, który zlecił badania.

Użytkownicy (osoby z różnymi niepełnosprawnościami wzroku) sprawdzają układ pasów ostrzegawczych i prowadzących, drogi dojścia do przystanków komunikacji miejskiej oraz ewentualne przeszkody na ciągach pieszych. Każda ulica zostanie niezależnie przetestowana i oceniona przez pięcioro testerów i testerek.

Testują oni też kontrast wizualny płyt prowadzących i ostrzegawczych, sprawdzają czy płytki są dobrze wyczuwalne oraz czy w skrajni trasy wolnej od przeszkód znajdują się obiekty. „Chcemy wiedzieć, czy są one łatwe do rozpoznania przez użytkowników" - tłumaczy ZDM.

Testy zakończą się w najbliższych tygodniach. Ich efektem będzie raport z opisem poszczególnych ulic, wnioskami z testów i rekomendacjami, co w infrastrukturze można jeszcze poprawić. „Kolejne nasze remonty będą na pewno wykorzystywały powstałe rekomendacje, planujemy także zaprezentować wyniki testów innym miejskim instytucjom, które wdrażają podobne rozwiązania" - zapowiada ZDM.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: