WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Stworzą Społeczne Archiwum Warszawy

Stworzą Społeczne Archiwum Warszawy

17.11.2016, godz. 16:22
Warszawa centrum Pałac Kultury
foto: Andrzej Lange/Super Express

Spotkanie na temat stworzenia Społecznego Archiwum Warszawy odbędzie się we wtorek 22 listopada w godz. 17-20 w klubokawiarni Kicia Kocia przy Al. Stanów Zjednoczonych 68.

Spotkanie odbędzie się w ramach nowej akcji Tu Było Tu Stało, która ma na celu zebranie wspomnień i archiwalnych fotografii warszawiaków dotyczących ciekawych stołecznych budynków, zabytków, także tych modernistycznych.

- Od lat prowadzimy działalność, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat interesujących budynków warszawskich, które zostały wyburzone bądź przekształcone po 1989 r. Wiele z nich było perełkami architektonicznymi - mówi Patrycja Jastrzębska, prezeska stowarzyszenia i inicjatorka projektu Tu Było Tu Stało, który na swoim profilu facebookowym zgromadziło już ponad 100 tys. fanów. - Chcemy oddać głos warszawiakom, by tym razem z ich perspektywy spojrzeć na warszawskie budynki i przestrzenie, których albo już nie ma, albo bardzo się zmieniły, nie tylko pod względem architektonicznym, ale także pełnionych funkcji. Mamy nadzieję, że mieszkańcy pomogą nam ocalić od zapomnienia wiele ciekawych warszawskich budynków. Poprzez ich wspomnienia i fotografie zyskają drugie życie - dodaje.

Internetowe archiwum będzie ogólnodostępne i darmowe. Do tej pory organizatorzy akcji zebrali setki zdjęć, przeprowadzili dziesiątki ciekawych rozmów z mieszkańcami Warszawy. Wśród pozyskanych zdjęć są dokumentacje wydarzeń (budowa Wisłostrady czy wizyta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w zakładach CIECH), czy prywatne, rodzinne opowieści, dla których stołeczne ulice, place, budynki są niezwykle interesującym tłem. Są także zdjęcia wykonane przez pasjonatów architektury, gdzie najważniejsze są obiekty (kina: Moskwa, Relaks i Skarpa, Supersam, Sezam, przykryty reklamami Zamek Królewski, ale i mniej znane jak kamienica przy ul. Grochowskiej 342). Najstarsze zdjęcia pochodzą z lat tuż po II wojnie światowej, najnowsze z początku XXI wieku. Najwięcej zdjęć zostało wykonanych w centralnych dzielnicach miasta, ale są także zdjęcia z Ursynowa, Pragi Północ, czy Targówka.

Akcja zbierania zdjęć i wspomnień nadal trwa. Podczas wtorkowego spotkania będzie można podzielić się fotografiami z domowego archiwum lub też warszawskimi wspomnieniami z architekturą w tle. Organizatorzy opowiedzą więcej o tworzonym archiwum i pokażą wybrane z dotychczas zebranych zdjęć. Na prezentację zapraszają o godz. 18.30.

Wspomnienia można zgłaszać także pod numerem tel. 515 96 96 51, mailem: tubylotustalo@gmail.com.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: