WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Święto monodramu w Pałacu i obok

Święto monodramu w Pałacu i obok

16.08.2016, godz. 00:00
Teatr
foto: EAST NEWS

14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego odbywać się będzie na scenach w Teatrze Studio oraz na letniej scenie na placu Defilad. Na widzów czekają nie tylko pokazy konkursowych monodramów z całej Polski, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, spotkania i pokazy oraz premiera spektaklu. Przegląd potrwa od 20 do 28 sierpnia.

W konkursie weźmie udział 9 spektakli wybranych spośród 22 monodramów z całej Polski: z Lublina, Poznania, Torunia, Warszawy, Krakowa, Jeleniej Góry, Słupska, Gdańska i Płocka.Nagrody przyzna jury w składzie: Marta Malikowska - aktorka, Jacek Poniedziałek - aktor, tłumacz i reżyser, Witold Mrozek - krytyk teatralny.

Monodramy konkursowe 14. OPMW:
26 sierpnia, Teatr Studio
godz. 17.00 - „Rok Ryszarda", reż. Joanna Zdrada, wyk. Robert Dudzik
godz. 19.30 - „Pięknie ładnie", reż. Maciej Adamczyk, wyk. Katarzyna Pawłowska

27 sierpnia, Teatr Studio
godz. 17.00 - „+1", reż.Tomasz Leszczyński, wyk. Sebastian Świerszcz
godz. 19.15 - „Ja, Maria", reż. Stanisław Miedziewski, wyk. Mirella Rogoza-Biel
godz. 20:30 - „Jutro będzie za późno", reż. Agnieszka Płoszajska, wyk. Aleksandra Lis

28 sierpnia, Teatr Studio
godz. 17.00 - „Mury Hebronu", reż. Jan Jeliński, wyk. Jakub Wieczorek
godz. 18.00 - „Sex prochy i rock&roll", reż. Marek Walczak, wyk. Marek Walczak
godz. 20.00 - „Potok", reż. Wojciech Jaworski, Mariusz Babicki, wyk. Wojciech Jaworski
godz. 21.00 - „Wanda Wasilewska", reż. Aleksandra Skorupa, wyk. Kamila Banasiak

Oprócz monodramów konkursowych w programie znajdą się też wydarzenia towarzyszące. Widzowie będą mogli zapoznać się z monodramem „toniejestpostawartystyczna"- laureatem 13. OPMW. Spektakl powstał z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora i koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy.

Kolejnym przedstawieniem jest monodram „I będą święta!" w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej (jednej z aktorek Pożaru w Burdelu). To historia kobiety, która po śmierci męża w katastrofie lotniczej, staje się przedmiotem niebezpiecznej gry politycznej.

Premierę będzie miał monodram „Tata, wiesza się w lesie" Przemysława Pilarskiego w reżyserii Moniki Rejtner. Monodram koncentruje się wokół dwojga zagubionych ludzi szukających obrazów i słów, które pozwolą im się porozumieć i wyzwolić z przeszłości. Powtarzany jak mantra zwrot „Pobawisz się ze mną?" prowadzi przez najróżniejsze gry i zabawy, ale nie wiadomo, czy któraś z tych gier doprowadzi ich do szczęśliwego zakończenia.

„Rewolucja balonowa" to monodram napisany specjalnie dla Katarzyny Marii Zielińskiej przez zdobywczynię Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej – Julię Holewińską. Spektakl ukazuje transformację ustrojową lat dziewięćdziesiątych z perspektywy małej dziewczynki. To również portret pierwszego wychowanego w demokracji pokolenia – dzisiejszych trzydziestolatków.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: