WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska warszawa Sztuka wyjdzie na ulice

Sztuka wyjdzie na ulice

23.08.2016, godz. 00:00
Warszawa centrum
foto: EAST NEWS

XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy odbędzie się od 9 do 11 września na otwartej scenie Warszawy, na jej ulicach i w parkach.

W tym roku na ulice Warszawy zawitają głownie artyści z Polski. Warszawskie środowisko będzie reprezentowane przez dwie formacje. Pierwszą z nich jest Teatr Akt, na co dzień związany z Gocławiem. Na festiwalu zobaczymy ich w spektaklu "Ja gore", w którym współczesne środki animacji ogniowej, połączone z elementami teatru i cyrku tworzą opowieść o fenomenie ognia i jego potężnej mocy oraz w spektaklu „Śmietnik". To zabawny spektakl familijny, w którym tytułowy „bohater" staje się miejscem spotkania ludzi i bezużytecznych rzeczy.

Drugi stołeczny zespół to Teatr Mim o działającym w ramach Centrum Pantomimy przy Teatrze Dramatycznym m st. Warszawy. Artyści wystąpią ze spektaklem „Komedianci". Przedstawienie opowiada historię grupy ulicznych aktorów, którzy od dawna nie prezentowali swych umiejętności przed publicznością. Aktorzy wystawią też „Przedwczorajsze historie" - opowieść o przeszłości, która nie chce odejść. Cechą wspólną obu tych formacji jest inspiracja pantomimą.

Województwo małopolskie reprezentować będzie krakowski Teatr KTO ze spektaklem "Peregrinus". To inspirowany twórczością poetycką T.S. Eliota wędrujący spektakl uliczny o jednym dniu z życia współczesnego człowieka. Everyman XXI wieku, którego egzystencja "zawieszona" jest pomiędzy domem a pracą w korporacji.

Z Pomorza na Festiwal przyjadą Teatr Snów i Teatr Pinezka, jedne z najstarszych teatrów ulicznych w Polsce. Województwo podlaskie reprezentować będzie Teatr Adama Walnego. Ten niepokorny twórca, zmieniający miejsca zamieszkania po całej Polsce, osiadł obecnie w małej wsi Policzna i tam utworzył teatr w stodole. Z Wielkopolski, z Poznania przybędzie grupa Circus Ferus z
widowiskiem „Serce Polski". To spektakl uliczny rozgrywany w konwencji festynu: jest prowadzący imprezę, są różnorodne zespoły – taneczne, teatralne, śpiewacy.

W tej edycji pokazany zostanie tylko jeden zespół z zagranicy. Będzie to rosyjska formacja Wędrujące lalki pana Pezo ze spektaklem „Ostatni bastion". To błyskotliwy, inteligentny spektakl jarmarcznej bufonady, pełen zaskakujących tricków i groteskowych sytuacji. Bohaterami są
tradycyjni, przywołani z komedii dell'arte, mieszkańcy domku z kart: Pulcinella i Pierrot.

Spektakle festiwalu Sztuki Ulicy pokazane zostaną w Parku Szczęśliwickim oraz na Rynku Nowego Miasta w Warszawie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: